USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
08 Aralık 2020 Salı 13:38

1 DÜĞÜN, 40 ESNAF!

1 DÜĞÜN, 40 ESNAF!

Tuhafiyeden giyim mağazasına, düğün salonundan halı sahaya, SPA salonlarından anaokullarına 84 meslek grubundan 4 bin 300 üyesi olan bir oda düşünün... Bu yapılarıyla bir siyasi parti olsalardı herhalde etkileri daha farklı olurdu! Bursa Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası, yeni ismi ile Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası, şehrin en büyük esnaf odası... Başkan Ali Özkan İlhan ise 2 dönemdir görevde.

Oda bünyesinde hem üyelere destek, hem de eğitim temelli çalışmalar hayata geçirildi ancak pandemi ile birlikte planların değiştirilmesi şart oldu. İlk hastanın kayıtlara geçtiği Mart ayından bu yana nasıl bir süreç yaşadıklarını sorduğum Başkan Özkan da ilk etapta çok fazla olumsuz etki görmediklerini, kısa sürede biteceğini umduklarını ancak durumun hiç de düşündükleri gibi olmadığını endişe ile takip ettiklerini anlattı.

'TELEFONUM SUSMUYOR'

Kira, vergi, BağKur ve SSK primleri ile kredi ve emtiya gibi rutin giderler karşılanamayınca yükün katlanarak arttığını söylüyor Özkan İlhan... Yakın zamanda başlayan yeni kısıtlamalar ile esnafın ikinci darbeyi yediğini, esnaf ve kefalet kooperatiflerinin verdiği 28 bin TL'lik can suyu kredilerin de sıkıntıların giderilmesine yetmediğini de ekliyor.

Esnaf Odası Başkanı olarak hiç bu kadar çaresiz ve çözümsüz kalmadıklarını ifade eden İlhan, “Çok zor durumda olan meslek grubu üyelerimiz var. İnanın onlarca üyemiz, arayıp dert yanıyor. Biz de üst mercilere ve devletimize sorunlarımızı iletiyoruz fakat bir türlü çözüm üretilemiyor. Yetkililerin de ellerinden bir şey gelmediğini görüyoruz. Belediyelerimiz de imkanları dahilinde yardım etmeye çalışıyor fakat kalıcı olmayan çözümler, günlük pansuman niteliğindeki tedbirler ile çok zor. Acil nakit yardımı gerekli. Ki esnafımız, üyelerimiz hayatlarını idame ettirebilsinler” diyor.

'NEFES ALACAK HAL KALMADI'

Başkan İlhan, mevcut şartlar nedeniyle en büyük sıkıntıyı kendilerinin yaşadığını söylüyor ve önerilerini de sıralıyor: “Farklı işyerlerinin kapalı olması birbirini doğrudan etkiliyor. Örnek olarak düğün salonlarının kapanması, düğün ve alışveriş sektörünü lokomotif bir biçimde etkilemiştir. 40'tan fazla esnaf, bu durumdan etkilenmiştir. Çaresizlik ve sıkıntının had safhada olduğu bugünlerde bir esnaf olarak kapalı olan işyerlerine işsizlik ödeneğinden ödeme yapılması ve gündelik yevmiye ile çalışanlara sosyal yardım ödemesi yapılması gerektiği görüşündeyim. Bununla birlikte kira stopajı ile işyerlerinin rutin giderleri arasında bulunan elektrik, su faturası, vergi, kooperatif ve banka kredilerinin ödemelerinin ertelenmesi zorunlu hale gelmiştir. Esnafın nefes alacak hali kalmamıştır ve bu sorunların en kısa sürede önerdiğimiz biçimde çözümlenmesi gerekir. İnşallah bu süreci en az hasarla atlatmamız dileğiyle.”

Merkezde Cumhurbaşkanlığı liderliğinde ilgili bakanlıklar, yerelde BTSO liderliğinde ve yerel yönetimler özelinde esnafın elini rahatlamaya yönelik imkanlar ölçüsünde çalışmalar devam ediyor ancak içinde bulunduğumuz süreçle ilgili belirsizlik, en büyük sorun. Önünü göremeyen esnafın bu dönemde ayakta tutulması çok önemli. Zira Özkan'ın 1 düğün=40 esnaf örneğinde işaret ettiği tabloyu her sektör için ayrı ayrı düşünürsek telafisi güç bir domino etkisi ile karşı karşıya kalırız.

Yazarın Diğer Yazıları