USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
21 Haziran 2021 Pazartesi 14:10

1 KG ALTINA 1 DAİRE VE 1 OTOMOBİL!

1 KG ALTINA 1 DAİRE VE 1 OTOMOBİL!

Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş, “İleride 1 kilo altına 1 ev ve 1 otomobil alınabilecek” diyerek altın fiyatlarının uzun vadede yükseleceği öngörüsünde bulundu.

 

 

Gram altın geçen hafta son 15 aydaki en büyük haftalık kaybını yaşadıktan sonra yeni haftaya yatay bir seyirle başladı. Gram fiyatı, küresel altın fiyatlarındaki düşüşün Dolar/TL’deki yükselişi dengelemesiyle 500 TL sınırında bulunurken Bursa Kuyumcular Odası ve Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı İsa Altıkardeş, güvenli liman olan altının yatırımcısına her zaman kazandıracağının mesajını verdi.

 

 

GÜMÜŞ MÜ, ALTIN MI?

 

Altının dünyanın en değerli madeni olmaya devam ettiğini kaydeden İsa Altıkardeş, “Yatırım doğru yapıldığında sabretmeyi bilirseniz her zaman kazanırsınız. Ama altın, bunların tümünün dışında çok güvenli bir limandır. Son bir yılda bu derece hızlı yükseliş göstermesinin sebebi, tamamen pandemi. Bugün pandemiyi bitirdiğimizi düşünelim altından daha başka bir yatırım aracı çıkmazsa yükseliş devam eder. Karşılığında ona eş değer bir araç çıkarmaya çalışsalar bile altının önüne geçemezler. Çünkü tüm ülkeler, kendi paralarını basmak için karşılığında altın rezervi bulundurmak zorunda. 2007 yılında verdiğim demeçte altının kilosu 27 bin liraydı. ‘İleride 1 kilo altın, bir daire alacak’ demiştim. O zaman ‘olmaz’ gözüyle bakıldı ama şu an altının kilosu 530 bin lira. Yani bir ev aldırabiliyor. Altın bazen düşüşler yaşar ama her zaman gördüğü değerin üzerine çıkar. Bugün yine söylüyorum… 1 kilo altın, eğer sabrederseniz 1 daire ve 1 otomobil alacak. Yatırım yapılan pek çok değerli emtia var ama 1 kilo gümüşünüz olmasındansa 2 adet cumhuriyet altınınızın olması her zaman daha güvenlidir. Kazancınız daha fazla olacaktır. Altın, her zaman en güvenli liman olarak kalacak ve yatırımcısına kazandıracaktır” dedi.

 

 

ÇEYREK HALA RAĞBET GÖRÜYOR

 

Düğün sezonunun açılmasıyla altın alım-satımında hareketlilik başladığını da kaydeden İsa Altıkardeş, “Kültürümüzde bize düğünümüzde takılanı borç olarak hissedip aynı şekilde karşılığını vermek var. Aslında takı töreni, düğünü yapan kişiye yardım etmemiz için yapılıyor. O günkü ekonomik şartlarınıza göre planlama yapılması gerek ki zora girmeyelim. Bu alışkanlıkları artık değiştirmeliyiz. Altın bu kadar afaki rakamlarda olduğu için alternatiflerini sunmak zorundayız. Müşterilerimize yarım gram ve dörtte bir gram altın gibi seçenekler sunuyoruz. Ama vatandaş, o kültürü bırakamıyor. Bugün bu seçenekleri sunuyoruz ama talep genelde çeyrek altına oluyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Özel Haber: Ezgi Kayı