USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
04 Şubat 2021 Perşembe 15:11

14 ŞUBAT'TA ÇİÇEK SATIŞI NASIL YAPILACAK?

14 ŞUBAT'TA ÇİÇEK SATIŞI NASIL YAPILACAK?

Pandemi kısıtlamaları, birçok sektörde olduğu gibi çiçekçilik sektörünü de fazlasıyla etkiledi. 14 Şubat’ın kısıtlamaların olduğu pazar gününe denk gelmesi, Sevgililer Günü öncesi çiçekçilerdeki yoğunluğu 2 katına çıkardı.


İçişleri Bakanlığı; 14 Şubat nedeniyle talepte yaşanacak yoğunluk da göz önünde bulundurularak çiçek satışı yapan işyerlerinin sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı, 12 Şubat Cuma günü 20.00­-24.00 saatleri arasında evlere servis, 13­-14 Şubat Cumartesi­ Pazar günlerinde 10.00-17.00 saatleri arasında müşterilere işyerinde ve 10.00­-24.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde hizmet sunabilmesine imkân tanıyan genelgeyi kamuoyuna açıkladı.

 

‘GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIK’

 

Genelgeyi Haberin Doğrusu’na değerlendiren Bursa Çiçekçiler Odası Başkanı Ertan Tanırgan, gereken önlemleri alacaklarını belirterek “Bildiğiniz gibi son birkaç aydır hafta sonları sokağa çıkma yasakları var. Biz birkaç hafta İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla bu yasaklardan muaf tutulduk. Fakat bu süre zarfında sadece iş yerlerimize yakın olan müşteriler alışveriş yapma imkânı buldu. Bu da bizi çok fazla tatmin etmedi. Açıkçası işlerimizde çok büyük oranda bir düşüş var. Önümüzdeki hafta için de işyerlerimize yakın olan ve alışverişe gelen müşterilerimize saat 17’ye kadar hizmet vereceğiz. Saat 17’den sonra da sipariş aldıklarımızı 24’e kadar dağıtacağız. Ama geçtiğimiz yıllara göre satışların çok düşük olacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

 

 

EN ÇOK HANGİSİ SATILIYOR?


Bu yıl pandemiden dolayı bahçıvanların az miktarda çiçek ekebildiğini kaydeden Ertan Tanırgan, “Bunun yanında çok yakın tarihlerde İzmir’de sel felaketi yaşandı. Bu sebeplerden dolayı çiçekler daha az üretildiği için ve arz-talep dengesinden dolayı çiçek alış fiyatlarımız haliyle yüzde 100 yükseldi. Biz de bunu yüzde 100 olmasa da yüzde 75 gibi müşteriye yansıtmayı düşünüyoruz” dedi. Tanırgan, 14 Şubat öncesi hangi çiçeklerin tercih edildiği konusunda da “En çok tercih edilen çiçeklerde birinci sırada gül, ikinci sırada orkide saksı çiçeği ve üçüncü sırada kır çiçekleri bulunuyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Özel Haber: Sevdanur Kaya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...............

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin