USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
14 Mart 2022 Pazartesi 23:37

28 yıllık Başkan Tak, Neden Son Kez Aday?

28 yıllık Başkan Tak, Neden Son Kez Aday?

Ersel PEKER

 

28 yıllık Başkan Arif Tak, son kez neden aday olduğunu açıkladı. Hiç şüphe yok ki kentimizde bilinirlik, tanınırlık anlamında Arif Tak ismi marka olmuş durumda.

104 odası, 90 bin üyesi bulunan Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği'nin (BESOB) 28 yıldır başkanlığını yapıyor olması, potansiyel bir güç haline getirmiş Arif Tak'ı.

Arif Tak'ın BESOB Başkanlığının yanı sıra Lokantacılar, Kebapçılar, Köfteciler ve Benzerleri Odası Başkanlığını da rekor bir süre ile 53 yıldır devam ettirdiğini biliyor muydunuz?

Belki de bu duruma, “Bu kadar da olmaz ki” diyerek tepki gösteriyor olabilirsiniz.
Netice itibarıyla esnaf ve sanatkârlar, yani üyeler seçtiğine göre olabiliyor demektir. Hâl böyle olunca da siyasetçilerin partilerine katmak istediği isimler arasında olan Tak, 2002 seçimlerinde hem AK Parti’den, hem de DYP’den milletvekilliği adaylığı için teklif almış. Arif Tak’ın başarısız olduğu tek seçim, tercih hatası yaparak DYP’nin listesine 5. sıradan girmesine rağmen partisi barajı aşamayınca girdiği seçim olmuş. Hatırlanacağı gibi o seçimlerde AK Parti Bursa’dan 12, CHP ise 4 vekil çıkarmıştı.

Geçenlerde program çekimleri için bir araya geldiğimiz Arif Tak, geriye dönük hiç pişmanlık yaşamadığını anlattı. İsmi kent esnafıyla özdeşlesen ve asıl mesleği lokantacılık olan Arif Başkan, Mayıs ayında yapılacak BESOB Olağan Genel Kurulu’nda yeniden aday olacağını söyledi.

Hem pandemi nedeniyle, hem de ekonomik anlamda sıkıntılı günler geçiren esnafı böyle bir süreçte bırakıp gitmenin doğru olamayacağı yönünde karar aldığını ve son kez aday olacağını açıkladı. Her zaman olduğu gibi son sözü söyleyecek olan esnaf ve sanatkârın oylarla sonucun belirleneceği bir gerçek.

Hâl böyle olunca da Arif Tak, 28 yıl Bursa Esnaf Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı ve 53 yıl Lokantacılar, Kebapçılar, Köfteciler ve Benzerleri Odası Başkanı olabiliyorsa demek ki başarılıdır. Eminim ki, bu satırları okurken 2009 yılında 3 bin 600 dükkân yapımı şeklinde temeli atıldıktan bu yana sadece 125’inin yapıldığı Kestel’deki BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nin akıbetinin ne olacağıdır. Elbette, Arif Tak’a bunu da sorduk. Dükkânların yapım işini üstlenen şirketin (TOKİ) iflas ederek işi bırakmasından sonra Sanayi Sitesi, uzun bir süre kaderine terk edilmişti.

2 bin 100 üyesi bulunan Sanayi Sitesi’nin inşaatına ilişkin son gelişmeye gelelim… Hak sahiplerinin, yerin kamulaştırma ve alt yapı maliyetini üstlenen TOKİ’ye 55 milyon lira ödeyerek yerin tamamının sahibi olduklarını belirten Arif Tak şunları söyledi: “Ne idari, ne de yargı anlamında hiç bir sorunumuz kalmamıştır. Burası artık üyelerimizin öz malıdır. Şu anda burası ciddi ekonomik değere sahiptir. Önümüzdeki aylarda TOKİ ile yeniden masaya oturup buranın amacına uygun hala getirilmesi için talebimizi Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettik. Kendisinden yanıt bekliyoruz.”

Şehir içinde dağınık bir şekilde dükkân işleten esnafın buraya taşınmasının, Bursa'nın kurtuluşu olacağını; dolayısıyla BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nin yapılmasını şart oluşunu Arif Tak şu sözlerle vurguluyor: “Allah'ın emri nasıl farz ise burasının yapımı da farzdır.”

Yazarın Diğer Yazıları