USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
12 Ekim 2021 Salı 16:19

"BEN DE YAPABİLİRİM" DİYEN EMEKÇİ KADINLAR BURSA BULUŞMASI

"BEN DE YAPABİLİRİM" DİYEN EMEKÇİ KADINLAR BURSA BULUŞMASI

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, her ne kadar "Bu bir siyasi parti toplantısı değildir" dese de, salonun büyük bir kısmı partili bayanlarca dolmuştu.

Sözüne ettiğim konu Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda 81 İlde Kadın Emeği Türkiye'nin İstikbali Buluşmaları Programı'nın 30'uncusu Bursa'da gerçekleşmesidir.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki toplantının siyasi tarafını bir yana bırakıp iş kurmak isteyen, kooperatif kurmak isteyen kadınlara devlet imkanlarından nasıl yararlanacaklarının anlatılması, yol gösterilmesi önemliydi.

Her gün eşleri, sevgilileri daha doğrusu erkekler tarafından kadın cinayetlerinin işlendiği ülkemizde kadını girişimcilik ve iş gücü emeğinin üretime dönüştürülmesi gayreti takdire şayandır.

Nüfusumuzun yüzde 49.9'unu oluşturan kadınlar sadece kocalarına , çocuklarına annelik yapmakla kalmayıp hayatın her aşamasında varlar.

Dolayısıyla kadının istihdama dahil etmek, kendine güvenini sağlamak, hayallerini gerçeğe dönüştürmek, kendi ayakları üzerinde durabilecek ekonomik gücünü elde edebilmeleri amacıyla sağlanan devlet desteklerinden haberdar olması çok önemlidir.

Kendine güvenen ancak sermayesi, cesareti olmadığı için iş hayatına atılamayan pek çok kadın işte bu toplantılara katılmak suretiyle adeta hayatı değişiyor.

AK Parti İl Başkanlığı'nın ev sahipliğinde Kadınlar Bursa Buluşması'na katılma şansı bulan kadınların pek çoğu inanıyorum ki, girişimcilik adına cesaretlenmişlerdir.

"Benim de bir fikrim var" diyerek iş hayatına atılmak isteyen kadınların devletin sunduğu hibe, destek ve olanaklarından nasıl yararlanabileceklerini daha önce aynı yöntemle iş hayatına atılmış hem cinslerinin hayallerini gerçeğe dönüştüren başarı hikayelerini dinleyip, bende yapabilirim demeleri adına iyi bir sinerji yüklemesi oluşturduğuna eminim.

Yine aynı şekilde sekiz ayrı bakanlığın gençlere ve kadın kooperatiflerine hibe, destek ve olanaklardan nasıl yararlanabileceklerini, ne şekilde yol izleyeceklerini bizzat ilgili kurum müdürlerinin anlatımlarını dinleyip merak ettiklerini sorup öğrenme fırsatı buldular.

Özellikle kentimizde faaliyet gösteren ve sayıları artan kadın kooperatiflerinin kadın istihdamına katkısı önemli.

Bu oluşumlara başta devlet imkanları olmak üzere yerel yönetimlerin destekleri özellikle kırsaldaki kadınlarımızı cesaretlendirmiştir.

Bursa'nın bu konuda şanslı olduğunu söyleyebiliriz.

Şöyle ki, Büyükşehir Belediyesi'nin kentimizdeki 40 dolayında kadın derneği ve kooperatifine 1 milyon liralık araç, gereç ve de fiziki destek vermekle kalmamıştır.

Nitekim, pandeme sürecin de kadın kooperatiflerinden tedarik edilen 1.5 milyon lira tutarındaki gıda maddeleri Vefa Destek Paketlerine dahil edilip ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır.

Bu konuda bir de müjde veren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 29 Ekim'de Üreten Kadın Kooperatifleri Bursa Buluşması organize edeceklerini söyledi.

Buluşmanın amacını da şu şekilde açıklayan Başkan Aktaş, "Kadınlarımızın ürettiklerini sadece mahallemizde, ilçemizde değil Bursa'nın geneline hatta Türkiye tanıtıp buluşturmaktır"

Ay sonunda yine bir Bursa lezzet şölenine tanık olacağız demektir.

Her insan gibi kadınlarında girişimcilik ruhu, hayalleri vardır.

Yeter ki, devletin kendileri için sunduğu imkanlarından haberdar olmalarıdır.

Bu yüzdendir ki, Kadın Emeği Türkiye'nin İstikbali Buluşmaları daha sık yapılıp daha çok gençlerimizin, kadınlarımızın bilgi sahibi olmaları sağlanmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

Yazarın Diğer Yazıları