USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
29 Aralık 2022 Çarşamba 13:52

"Bizi kendimize getiren bize güç veren şehir Bursa"

"Bizi kendimize getiren bize güç veren şehir Bursa"

İçişleri Bakanlığı'nca iki yıl önce başlatılan Türkiye Muhtarları El Ele Projesi'nin Bursa toplantısına katılmak kentimize İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geldi.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos'ta Osmangazi ilçesi muhtarları ile proje kapsamında değişik illerden misafir olarak gelen muhtarlarla buluşan Bakan Soylu, terörden uyuşturucuya, salgından, göçmen sorununa vurgu yaptığı önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantının amacı her ne kadar muhtarlara yönelik olsa da Soylu'nun bir saati aşkın konuşmasında verdiği mesajlar önemliydi.

"Bursa'ya her geldiğimizde kendimizi bir kez daha keşfettiğimizi görüyoruz. Bizi kendimize getiren bize güç veren şehir"

Sözleriyle konuşmasına başlayan Bakan Soylu, muhtarları milletin kendisi olduğunu söyledi.

Muhtarları devlet yönetiminin merkezine dahil edilmesiyle ortaya çıkan Türkiye tablosunu Bakan Soylu şu şekilde yorumladı:

"Çünkü her birinize oy veren insanlar farlı siyasi görüşü savunan kişilerden olmadığındandır sizlerin siyasetçilerden farkınız"

Gerçekten de öyle değil mi?

Muhtarların siyaset üstü bir kimliği olmasını sağlayan unsur, seçilmelerinde her hangi bir siyasi partiyi temsil etmemeleridir.

Nitekim, Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte itibar kazanan muhtarların yetki ve de etki sahibi olmuşlardır.

Bir önceki seçimler de bunu net bir şekilde gördük.

Geçmişte muhtar adayı bulunmasında güçlük çekilirdi.

Çünkü maddi açıdan getirisi olmadığı gibi angarya iş olduğu düşüncesiyle kimse bu görevi üstlenme sorumluluğu almak istemezdi.

Hatta siyaseten bir bakama aday adayı olan kişileri küçük görmek, bu göreve laik olmadığı iddia edilen onur kırıcı şu ifade kullanılırdı:

"Hadi oradan, sen muhtar dahi olamazsın"

Hatırlanacağı gibi benzer ifade ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yıllar önce Recep Tayyip Erdoğan'a söylenilmişti.

Velhasıl bugün ise tam tersi bir durum yaşanıyor.

Bazı mahalleler de 10-15 muhtar adayın yarıştığına tanık olduk.

Eminin ki, önümüzdeki seçimlerde de muhtarlık seçimleri belediye başkanlığı kadar teveccüh anlamında önem kazanacaktır.

Bakan Soylu, konuşmasının bir bölümünde ise kendi bakanlığına bağlı çalışmaları söz etti.

Dünyada bir yılda ele geçen uyuşturucunun yüzde 20'sinin Türkiye'de yakalandığını söyledi.

Rakamda veren Soylu, 2019 yılında 20 ton, bir yıl sonra da 22 ton uyuşturucunun ele geçtiğini açıkladı.

Yine 2019 yılında uyuşturucu kullanmak suretiyle 940 kişinin hayatını kaybederken bu sayının 2021 yılında 321'e düştüğünü belirterek dünyada uyuşturucuyla en fazla mücadele veren devletlerin birinin de Türkiye olduğunu aktardı.

Soylu, çok önemli bir iddiada bulunarak uyuşturucuyu Afganistan üzerinden ABD'nin dünyaya ithal ettiğini belirterek şunları söyledi:

"Sonrada kalkıp dünyaya demokrasi dersi vermeye çalışıyorlar. Bu bir oyun, büyük bir tezgah. Uyuşturucuyla mücadelemizi tıpkı teröre karşı ortaya koyduğumuz idare kadar önemlidir"
Soylu, konuşmasının sonunda muhtarlara hitabet şunları söyledi:

"Milletin size verdiği yetki sebebiyle buradayız. Sizleri merkezi yönetimin içine dair edere devlet, millet arasındaki güveni artırdık. Biz sizlerle mesai arkadaşıyız. Birlikte daha yapacağımız çok iş var"

Dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu ağırlayan Bursa bugünde TÜRKSOY tarafından 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen kentimizde yapılacak etkinliklerin detaylarının kamuoyuyla paylaşılacağı toplantıya katılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy gelecek.

Yazarın Diğer Yazıları