USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
05 Mayıs 2021 Çarşamba 15:04

"MARKET TEDBİRLERİ GENELGESİ, VATANDAŞI ZORA SOKAR"

"MARKET TEDBİRLERİ GENELGESİ, VATANDAŞI ZORA SOKAR"

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine, ‘Market Tedbirleri’ konulu genelge gönderdi. Genelgede, marketlerin 7 Mayıs’tan 17 Mayıs’a kadar zorunlu ihtiyaçları dışında herhangi bir ürün satışı yapılmayacağı bilgisi verildi. Bursa PERDER Başkan Yardımcısı Özer Düşünüklü konuyla ilgili, “Vatandaşın ürün almasını engellemek ya da kasaya gelen ürünü satmamak, vatandaşı cezalandırmaktır” dedi.

 

“BELİRLENEN ÜRÜNLER, BİZİ ETKİLEMEZ”

 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre, tam kapanma sürecinde marketlerden zorunlu ihtiyaçlar dışında alışveriş yapılamayacak. Pandemi ortamında alışverişlerin kısıtlanmasının vatandaşı zor durumda bırakacağını savunan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Bursa Şubesi (Bursa PERDER) Başkan Yardımcısı Özer Düşünüklü, “Gıda dışı ürünlerin marketteki maksimum ciro payı en iyi ihtimalle yüzde 7’dir. Yani belirlenen ürünlerin mağazalarımızda satılmaması, cirolarımızı etkilemeyecektir. Ancak tam kapanma sürecinde vatandaşın ihtiyacı olan bir ürünü internet dışında hiçbir yerden tedarik edememesi, vatandaşın ihtiyacının karşılanması noktasında sorun yaşatacaktır” ifadelerini kullandı.

 

‘ÜRÜNLER, ESNAFTAN TEMİN EDİLSİN’

 

Market genelgesi ile satışı yasaklanan ürün gruplarının, bin 500 metrekare altındaki zincir marketlerde tam kapanma haricindeki zamanlarda da satılmaması gerektiğini de kaydeden Özer Düşünüklü, “Zücaciye, oyuncak, giyim, ev tekstili ve kırtasiye gibi ürünlerin küçük esnaftan temin edilmesi, ayakta kalmalarını sağlayacaktır. Bu şekilde hem ülke ekonomisi hem de esnafımız desteklenmiş olacak” ifadelerini kullandı.

 

Özel Haber: Sevdanur Kaya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..........

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin