USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
25 Şubat 2021 Perşembe 12:02

"SOSYAL YARDIM BEKLİYORUZ"

"SOSYAL YARDIM BEKLİYORUZ"

Bursa Muhtelif Esnaf ve Sanatkârlar Odası (MESO) Başkanı Ali Özkan İlhan, esnafa 6 ay ödemesiz faizsiz para sübvanse edilmesi gerektiğini açıkladı. İlhan, işletmelerin açılmasıyla rahatlamanın başlayacağını da vurguladı.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüşmesinde esnafı yalnız bırakmayacaklarını belirterek “Birlikten kuvvet doğar” mesajını paylaşmıştı. Bu son görüşmenin esnafa umut aşıladığını dile getiren MESO Başkanı Ali Özkan İlhan, sıkıntıların kısa ve orta vadede atılacak adımlarla çözülmesini beklediklerini söyledi.

 

‘SOSYAL YARDIM BEKLİYORUZ’

1 Mart itibariyle kademeli olarak normalleşme sürecinin başlamasını beklediklerini kaydeden Ali Özkan İlhan, “Pandemi sürecinde esnafın dükkânı aylarca kapalı kaldı ve bu nedenle borçları birikti. Aslında gözden kaçırılan bir şey var. Şu an kiralık işletmeler ile mal sahipleri arasında her şey iyi niyetle işliyor. Yarın dükkânlar açıldığı zaman işler hemen açılmayacak ki. Dükkân açıldığında mal sahibi, ‘Benim kiramı ver’ diyecek. Esnafın dağ gibi borcu oldu, krediler çekti ve 25’er bin liradan geri ödemeler de gelmeye başladı. Yani şimdi dükkan açılınca hangisine yetişecek ki esnaf? Bu yüzden esnafa 6 ay ödemesiz faizsiz para sübvanse edilmesi gerek. Herkes kendi bütçesine ve yaptığı işe göre devletten sosyal yardım bekliyor” dedi.

 

‘İNSANLAR HASRET KALDI’

İşletmelerin açılmasının umut ışığı olacağını dile getiren İlhan, “Ben, çok karamsar değilim. Sıfır mı iyi, bir mi? İşletmeler açılsın ve ‘bir’ olsun. Bu kısıtlamalar biraz esnetilince herkeste doğal olarak alışveriş isteği olacak. İnsanlar bir yerde çay içmeye, oturup sohbet etmeye hasret kaldı. Kafelerde ve kıraathanelerde bir rahatlama olur. Düğün salonları ve organizasyon mekânları da ilk kapatılan ve en son açılan işletmelerdi. Sanırım yine öyle olur. Ramazan Bayramı’ndan sonra bile açılmaya razıyız” dedi.

 

 

 

Özel Haber: Buket Budak

 

...............................

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin