USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
21 Nisan 2022 Perşembe 12:51

'KDV İndirimleri, Tüm Sektörlerde Uygulanmalı'

'KDV İndirimleri, Tüm Sektörlerde Uygulanmalı'

 

Marmara ve İç Anadolu Sanayici İş Adamları Federasyonu’nun  (MARSİFED) geleneksel iftar programı, iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

İftar programının açılışında hammadde alımında hem içeride, hem dışarıda vadelerin düşürülmesiyle birlikte yaşanan aşırı fiyat artışları nedeniyle, KOBİ’lerin işletme sermayesine olan ihtiyacının arttığını belirten MARSİFED Başkanı Ramazan Kaya, “Ticari kredilerin faiz oranlarının yüksek olması krediye erişimi zorlaştırmakta. Ayrıca teminat mektubu ihtiyaçları da arttı. Bu noktada bizim önerimiz Kurumlar Vergisi oranının en azından KOBİ’ler için daha düşük bir oranda uygulanması. Bir başka beklentimiz ise KDV’ye dair. KDV indirimleri tüm sektörlerde uygulanabilmeli. Böylece kayıt dışı ekonomi azaltılabilir” diye konuştu.

ENERJİ MALİYETLERİNE DİKKATİ ÇEKTİ

Yüksek enerji maliyetlerinin, firmaları, güneş enerjisine yönelttiğinin altını çizen Ramazan Kaya, “Halihazırda yaşanan durgunluk ve belirsizlikler nedeniyle yatırım kararları konusunda ‘bekle ve gör’ politikası uygulanmakta. Verimliliği artırmaya yönelik çalışmalar yapılırken, yüksek enerji maliyetleri nedeniyle işletmelerimizin güneş enerjisine ilgisi artmış durumda. Bu konuda yapılacak enerji yatırımlarına devlet desteği var fakat bu destek daha da artarsa süreç daha da hızlanacaktır diye ümit ediyorum. Her şeyden önce geleceğe, memleketimize, toplumumuza, kendimize, işimize, şirketimize ve çalışanlarımıza güveniyoruz. Bunlar bizim geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor” ifadelerini kullandı.