USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
05 Mayıs 2023 Cuma 09:20

'Ücretsiz Doğalgaz' Nasıl Uygulanacak?

'Ücretsiz Doğalgaz' Nasıl Uygulanacak?

Ücretsiz doğalgaz kullanımına yönelik esaslar belli oldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

BAKANLIK BÜTÇESİNDEN KARŞILANACAK

24 Nisan-31 Mayıs tarihleri kullanım bedelleri ile vergilerin tamamı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Toplam ödenecek tutar faturada "0" olarak gösterilecek. Hatalı olarak tahakkuk edilen faturalar iptal edilecek. Tahsil edilen tutarlar ise şirketler tarafından 3 iş günü içerisinde nakit olarak iade edilecek. Ayrıca, deprem bölgesindeki abonelerin ilk faturalarındaki 30 günlük kısım da bakanlık bütçesinden karşılanacak. Düzenlemeyle, 1 Mayıs 2024'e kadar 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketiminin bedeli de faturadan düşecek. 25 metreküpten eksik kalan miktar sonraki dönemdeki indirime konu edilemeyecek. Her iki indirimden kartlı sayaç kullanıcısı aboneler de yararlanacak. Abonelerin bir aylık tüketimi tespit edilecek ve bir sonraki ay o miktarda doğalgaz vatandaşların kartlarına yüklenecek.

 

"40 MİLYAR LİRA VATANDAŞIN CEBİNDE KALACAK"

EPDK Başkanı Mustafa Yılma,, ücretsiz doğal gaz uygulamasından 19,7 milyon abonenin yararlanacağını duyurdu. Uygulamanın maliyetinin 40 milyar lira olduğunu da belirten Yılmaz, "Sağlanan bedelsiz kullanım ve akabinde uygulanacak indirimle birlikte yaklaşık 40 milyar lira vatandaşlarımızın cebinde kalacak." dedi.

 

(Kaynak: NTV)