USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
04 Ekim 2022 Salı 10:16

51 Bin Kişinin Hayalleri

51 Bin Kişinin Hayalleri

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın, tarihinin en yoğun Meclis ve Komite Üye seçimi geride kaldı. Gözler; BTSO Yönetim Kurulu, Meclis Başkanlık Divanı ve diğer önemli organlarda kimlerin yer alacağının netleşeceği Cuma gününe çevrildi.

            Bursa gibi ülke ekonomisine yön veren bir şehrin iş dünyasının çatı kuruluşunun, resesyonun küresel ekonomiyi sarmaşık gibi kuşattığı bir dönemde birlik-beraberlik mesajları ile bir seçimi geride bırakması çok kıymetli.

            Tarihi İpek Yolu güzergâhının Anadolu’daki son duraklarından ve en önemli cazibe merkezlerinden Bursa’nın ekonomisine yön veren aklın, 3’üncü dönemde de daha güçlü şekilde yoluna devam etmesi ayrıca ele alınmalıdır.

            Hem küresel bazda, hem ulusal bazda hepimizin düzenini alt üst eden pandemi ve enflasyon gerçeği ortadayken bu süreçten daha güçlü bir şekilde çıkmak, çok kıymetli.

            Her fırsatta küresel çaplı değişime ayak uyduramayan şirketlerin oyun dışı kalacağını vurgulayan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın 3’üncü döneminde özellikle dijital dönüşüm alanında şehrimizi en üst lige taşıyacak adımlara öncülük yapması kaçınılmaz görünüyor. Öyle ki bu dönüşümün en kritik noktalarından biri de Başkan Burkay’ın ticaret kültürünü çok iyi bildiği Kapalı Çarşı olacak. Payitaht Çarşı Projesi ile tarihi bölgenin iş hacminin çok ciddi anlamda artırılması ve buranın dünyaya kapılarının gerçek manada açılması hedefleniyor.

            Çarşı’daki dönüşüm, doğal olarak diğer şehirlerdeki dönüşüm çalışmalarında da örnek alınacak ve esasında ülkemizin hem ticari, hem de turistik anlamda en büyük cazibe merkezlerinden biri olan bu bölgelerde milli ekonomiyi de etkileyecek bir dönüşüm başlayacaktır.

            3’üncü dönemde yeniden kollarını sıvayan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve ekibi, “Oda neler yapıyor? Çalışmalara nasıl katılabiliriz, daha fazla nasıl aktif olabiliriz” düşüncesiyle Cumartesi günü yarışan iş dünyası temsilcilerinin ve dolayısıyla 51 bin üyenin ve hatta yüzbinlerce Bursalının hayallerini ete, kemiğe büründürmek için yeni makro projelerle 2022-2026 dönemine de damgasını vuracak görünüyor.

            54 meslek komitesinde tek listenin yarışması, bu komitelerde seçimin rahat tamamlanması anlamına gelse de yeni dönem için buradan seçilecek meclis üyelerine daha fazla sorumluluk yüklemiş oldu. Rakip varken proje sunmak normal karşılanır ancak rakip yokken sandıktan başarılı çıkmak, bir önceki duruma göre beklentileri daha da yükseltir.

Cuma günü açıklanacak ‘A Takımı’, Bursalıların tarihi İpek Yolu’ndan bu yana sahip çıktığı güçlü ekosistemin gelişmesi adına önemli bir misyon üstlenecek.     

Yazarın Diğer Yazıları