USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
20 Mart 2022 Pazar 12:33

60 Ülkeden 400 İş İnsanı Bursa'ya Geldi

60 Ülkeden 400 İş İnsanı Bursa'ya Geldi

Türkiye Tekstil Endüstrisinin lider şehirlerinden olan Bursa’da, 15-17 Mart tarihleri arasında Bursa Textile Show rüzgarı esti. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde gerçekleşen Bursa Textile Show Fuarı’nda Ur-Ge projeleri kapsamında düzenlenen B2B organizasyonu, sektörün ihracatına güç kattı. Giysilik kumaş alanında bölgenin en büyük fuarına 4 binden fazla ziyaretçi katılırken, 60 ülkeden yaklaşık 400 yabancı alıcı da Bursalı firmalarla ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Her geçen yıl büyüyerek Türkiye’de önemli bir marka haline gelen Bursa Textile Show Fuarı, tekstil sektörünü 7. kez aynı çatı altında buluşturdu. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, 128 firma 2023 yılı İlkbahar/Yaz giysilik kumaş koleksiyonlarını ziyaretçilerin beğenisine sundu.

B2B PROGRAMI İLE FİRMALAR BULUŞTU
BTSO öncülüğünde, Ticaret Bakanlığı, UTİB ve KOSGEB’in işbirliğiyle düzenlenen fuarda, Ur-Ge projeleri kapsamında yurt dışından gelen yabancı alıcılar Bursalı firmalarla bir araya geldi. Fuar alanından ayrı bir alanda organize edilen B2B organizasyonunda Bursalı firmalar, Ticaret Bakanlığı destekleriyle Bursa’ya getirilen yabancı alım heyetleriyle birebir iş görüşmesi fırsatı yakaladı.

“DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ALICILARLA BULUŞTURUYORUZ”
BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, fuarın tekstil sektörü açısından oldukça verimli geçtiğini söyledi. Bursa Textile Show Fuarı’nın kısa sürede marka bir kimlik kazandığını belirterek, “Türkiye’nin en önemli tekstil başkentlerinden birisi Bursa. Kentimizin sektörde önemli bir üretim ve ihracat tecrübesi var. Bizler de BTSO olarak sektörümüzün yurt dışı pazarlarındaki iş hacmini artırmayı hedefliyoruz. Bu noktada Ur-Ge projelerinin yanı sıra Bursa Textile Show Fuarı ile firmalarımızı dünyanın dört bir yanından gelen alıcılarla buluşturuyoruz. Bursa Textile Show’a ilk başladığımız dönemde sadece alım heyeti olarak start vermiştik. 2018 yılından bu yana fuar olarak düzenliyoruz. Kentimize bir fuar daha kazandırdık. Artık Bursa Textile Show Fuarı bir dünya markası haline geldi. Bursa tekstilinin gücünü Bursa Textile Show İle görüyoruz. Önümüzdeki dönem fuarımızın çıtasını yükseltmeye, sektörlerimize daha büyük güç katmaya devam edeceğiz.” dedi.

“KATILIMDAN OLDUKÇA MEMNUNUZ”
BTSO Meclis Üyesi ve Akrida Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Özdemir, sektörün en önemli buluşmalarından olan Bursa Textile Show Fuarı’nın ihracata ciddi anlamda katkı sağladığını belirterek, “Fuarda katılımcı firmalarla birebir görüştük. Organizasyon oldukça verimli geçti. Programın sektöre ivme kazandıracağına yürekten inanıyorum.” diye konuştu.

“DAHA ÇABUK SONUCA ULAŞIYORUZ”
Sarcan Tekstil Satış Pazarlama Sorumlusu Egemen Şenay, fuarın ardından B2B buluşmalarının oldukça faydalı geçtiğini ve çok memnun kaldıklarını ifade ederek, “Müşterilerimizle burada birebir ve daha sıcak görüşmeler yapabildik. Bu sayede daha çabuk sonuca ulaştık. BTSO ve Ticaret Bakanlığı ile birlikte düzenlenen B2B görüşmeleri sektörümüzün dış ticaret performansına önemli katkı sağladı.” dedi.

“DÜNYA BURSA’YI TAKİP EDİYOR”
Canmoda Tekstil firmasından Mustafa Ünal, B2B görüşmelerinin firmaların iş hacmine önemli katkılar sağladığını dile getirerek, “B2B çok verimli bir şekilde geçti ve katılanlardan olumlu geri dönüşler aldık. Bursa Textile Show şu anda gerçek bir uluslararası fuara dönüşmüş durumda. Dünya Bursa’da düzenlenen bu fuarı takip ediyor. Fuarın ardından sektörde yeni trendler ortaya çıkacak.” ifadelerini kullandı.

“BURSA’DAN SİPARİŞ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Malezya’dan katılan Khalid Al Walid Bin, daha önce Çin, Pakistan ve Bangladeş’ten ürün tedarik ettiklerini ve Türk ürün kalitesinin çok daha iyi olduğunu belirterek, “Fuar hakkındaki tecrübelerimin çok olumlu olduğunu söyleyebilirim. Birçok tedarikçi ve üreticiyle direkt temasa geçtik. Bizim için çok iyi bir fırsat oldu. Buradaki görüşmelerimiz sonucunda ürün kalitesinin çok yüksek olduğunu gördük ve sipariş vermeye başlayacağız. Bundan sonraki süreçte Türkiye ile Malezya arasındaki ticari ilişkilerin artarak devam edeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

“VERİMLİ İŞ BİRLİKLERİ ORTAYA ÇIKACAK”
İran’dan katılan Tahmineh Molana, beklentilerinin çok üzerinde ve katılımcı sayısının yüksek olduğu bir fuarla karşılaştığını belirterek, “Katılımcılar fuar kalitesinden son yıllarda yapılan fuarlardan daha fazla memnun kaldılar. Düzenlenen B2B toplantısında birebir görüşmeler faydalıydı. Toplantı sayesinde verimli iş birlikleri ortaya çıkacak ve yapılacak çalışmalar kapsamında gelecek yılda daha fazla ziyaretçi fuara katılacaktır.” dedi.

DÜNYANIN GÖZÜ BURSA TEXTİLE SHOW FUARINDA
Tekstil sektörünün dış ticaret hacmine güç katma hedefiyle çalışmalarını sürdüren fuara, 60’a yakın ülkeden 400’e yakın sektör profesyoneli katıldı. Bursa Textile Show Fuarı, yurt içinden ünlü markaların satın almacı ekipleri de ziyaret etti. LCW ve Decathlon’un satın alma yetkililerinin de yer aldığı fuar, dünyaca ünlü markaların da markajına girdi. Malezya ve Meksika’nın yanı sıra Avrupa ülkelerinden İspanya, Hollanda, Danimarka, Belçika, Bosna Hersek, Sırbistan, Afrika coğrafyasından Fas, Cezayir, Tunus, Mısır gibi ülkelerden alıcılar fuarda yerlerini aldı.

POLONYA MODA DEVİ LPP VE İSPANYA’NIN ÜNLÜ MARKALARI BURTEX’TE
Bursa Textile Show Fuarı dünyanın önde gelen giyim firmalarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Polonyalı giyim mağazası zinciri LPP yetkilileri de Bursa Textile Show Fuarı’nda yerini aldı. Ayrıca fuarda İspanya’da faaliyet gösteren dünyaca ünlü moda markaları El Corte, Ese O Ese, Vega Y Alcalde, Persentili, Bimba&Lola satın almacıları ve tasarımcıları fuarda firmalarla görüşme gerçekleştirdi.