USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
30 Ağustos 2022 Salı 08:43

60 Yıllık Rüya Bursa'da Gerçekleşecek

60 Yıllık Rüya Bursa'da Gerçekleşecek

365 oda ve borsanın başkanları ile çok sayıda iş dünyası temsilcisi, Bursa'da Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) bir araya geldi. Buluşmada Bursa'nın kritik konumdaki bir şehir olduğunu dile getiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bursa, tarımıyla, sanayisiyle, girişimcileriyle, Türkiye’nin göz bebeği haline gelmiş, ismi marka olmuş, hepimizin gurur duyduğu, bizlere Osman Gazi'nin emaneti bir şehirdir. Tarihimize kaynaklık etmiş, ekonomiye değer katan tüccar ve sanayicileriyle, ülkemiz için daima değer üreten yapıda olmuş bir şehirdir. Anadolu’nun sanayileşmesi de buradan başlamış, Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi, 1960’lı yıllarda Bursa Ticaret ve Sanayi O liderliğinde hayata geçmiştir. Bugün de nitelikli insan kaynağı, Ar-Ge ve inovasyon odaklı, yüksek katma değere sahip üretimi, lojistik imkanları ve ileri teknolojiye dayalı ihracat yapısıyla, Türkiye ekonomisinin lokomotifi haline gelmiştir. Otomotiv, makine ve tekstil başta olmak üzere pek çok sektörde, Türkiye’nin üretim merkezine dönüşmüştür. İşte tüm bunların bir sonucu olarak, 60 yıl önce yarım kalan, yerli ve milli otomobil üretme rüyamızı da, Bursa’da gerçekleştiriyoruz. Bu tarihi girişim, 29 Ekim’de kapılarını açıyor ve fabrikada üretim resmen başlıyor. 2023’ün ilk çeyreğinde de, yurtiçinde satışa çıkıyor. Yani çok yakında Bursa caddelerinde, TOGG’u görmeye başlıyoruz. Eğitimde de Bursa'da TOBB Yönetim Kurulu olarak yeni bir girişim başlatma kararı aldık. Buradaki 7 ilçemize, Gemlik, İnegöl, İznik, Karacabey, Kemalpaşa, Orhangazi ve Yenişehir’de 7 yeni okul daha yapacağız” dedi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na da teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Vizyon projesi olarak, dünyanın sayılı uzay ve havacılık temalı eğitim merkezi haline gelen GUHEM’le büyük gurur duydum. İnşallah Bursa Ticaret Borsası’nın kazandırdığı bir başka güzel eser olan yeni hizmet binasının açılısını gerçekleştireceğiz” dedi.

 

‘ÜLKELER DEĞİL, KENTLER REKABET EDİYOR'

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ise, “İlk Türk otomobil fabrikasının kurulduğu şehir olan Bursa’da Türkiye’nin 60 yıllık rüyasını gerçekleştirecek olmanın gururunu ve heyecanını yaşıyoruz. Yakından inceleme fırsatı bulduğumuz TOGG, yerli ve milli bir otomobil projesinin de ötesinde, teknolojik dönüşümün, ekonomide dijitalleşmenin, mobilite ekosisteminin, ticari açıkla mücadelenin ve dahası binlerce kişilik yeni istihdam sahasının Bursa’ya ve Türkiye’ye kazandırılması anlamı taşımaktadır. Bursa iş dünyamıza duydukları güvenle milli otomobil projesini gerçekleştirme gururu ve heyecanını bizlere yaşatan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve ilgili bakanlıklarımıza bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum. Dünya, çok taraflı bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçiyor. Bir yanda iklim değişikliği, savaşlar, gıda ve enerji krizleri ile salgın hastalık gibi tehditler mevcutken, diğer tarafta ise rekabetin uzaya taşındığı, yapay zekâ teknolojileri ve sanal gerçeklik gibi sınırları bile tahmin edilemeyen fırsatlar var. Kriz dönemleri aynı zamanda soluklanma, yapılanları gözden geçirme, yeni dönemin fırsatlarını ele alma zamanlarıdır. Ülkelerin değil, kentlerin rekabet ettiği bu dönemde bizler de 10 yıl önce ‘Bursa büyürse Türkiye büyür’ inancımızı ortaya koyduk” diye konuştu.

 

HİSARCIKLIOĞLU'NA 'BURSA ŞEHRİ HİZMET NİŞANI'

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediyesi Alinur Aktaş, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay ile Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı tarafından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na ‘Bursa Şehri Hizmet Nişanı’ verildi. 365 oda ve borsa başkanı, Bursa programı kapsamında yerli ve milli otomobilin üretim üssü TOGG'da yapılacak olan toplantı için Gemlik'teki tesislerde incelemelerde bulundu. Basına kapalı yapılan inceleme gezisinde heyet, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.