USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
03 Temmuz 2023 Pazartesi 14:59

9 Günlük Tatil Turizmi Nasıl Etkiledi?

9 Günlük Tatil Turizmi Nasıl Etkiledi?

Bursa'nın saya saya bitiremediğimiz hatta zaman zaman üstüne yenilerini eklediğimiz özelliklerinden biri de göç şehri olmasıdır. Balkanlardan gelen soydaşlarımızı bu değerlendirmeye dâhil etmiyorum. Özellikle 90'lı yıllarda Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden göç edip gelen vatandaşların çoğunluğu, Bursa'da orantısız ve kontrolsüz nüfus artışına neden olmuştur. Dolayısıyla da şehir yaşantısında pek çok zorluklar da beraberinde gelmiştir.

 

Bunları neden yazdığıma gelecek olursak… Aş, iş ve de daha iyi bir yaşam için kentimize göç etmiş pek çok yurttaşımız 9 günlük bayram tatilini fırsata çevirmek adına yakınlarını ziyaret için memleketlerine gidince şehrin özelikle araç trafiği bayram süresince neredeyse hiç yok gibiydi.  

 

Orman alanlarında mangal yakmak yasaklanınca sahiller dolup taştı. Orman yangınlarına karşı önlem amaçlı Ekim ayı sonuna kadar ormanlık alanlarda ateş yakmak yasağı bu yıl da güncellendi. Özellikle hafta sonları pikniğe giderek mangal yapmak isteyenler, yasağa uyma zorunluluğuna karşı sahilleri tercih ediyor. 9 günlük bayram tatili boyunca 30 dereceleri aşan hava sıcaklığından bunalanlar nedeniyle ulaşımı rahat ve de denize en güvenli girilebilen sahillerimizden Gemlik Kumla'ya adeta akın vardı. 4 kilometrelik plajda havlusunu kumsala serecek yer bulan şanslıydı!

 

Bayram süresince nüfusu 300 binleri aşan Kumla'da gecesinde de gündüzünde de iğne atsanız yere düşmez deyimi gerçek oldu! Geçmiş yaz sezonlarında da benzer durumların yaşanmasından tecrübe edinen Büyükşehir Belediyesi’nin, yüz binlerce insanın dolup taştığı Kumla'daki önlemleri bir kaç aksamanın dışında kusursuzdu. Aksaklıktan kastımız, sabit zabıta noktasının faaliyete geçirilmemesi ve de yasak olmasına rağmen plajlara çadır kurup geceleri ateş yakan Suriyelilerin görevlilerce uyarılmalarını umursamayıp sorumsuz davranışlarını sürdürmeleridir.  

 

Dikkat çeken hizmetlerden biri de yüzme bilmeyenlerin boğulma tehlikelerine karşı alınan önlemler, bu kadar yoğunluğun yaşandığı plajlarda üzücü hadiselerin olmasını engellemiştir. Tatil beldesi Kumla'ya gelenlerin yoğunluğunu aktarabileceğimiz örneklerden biri de bayram süresince tüm marketlerde temel gıda ürünlerinin tükenip rafların boş kalmasıdır. Aynı şekilde ekmek alabilmek için fırınların önlerinde gün boyu uzun kuyruklar eksik olmadı. Temizlik görevlilerince saat başı boşaltılan çöp bidonları da kısa sürede doluyordu. Bu denli yoğunlukta insanların ilgi gösterdiği Kumla, sadece bayram süreçlerinde değil yaz sezonu boyunca hizmette de aynı ilgiyi istiyor.  

 

Yazarın Diğer Yazıları