USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
27 Eylül 2022 Salı 15:51

Aktaş ve Burkay'ı Ortak Hedefte Buluşturan Turizm Gerçeği

Aktaş ve Burkay'ı Ortak Hedefte Buluşturan Turizm Gerçeği

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, göreve geldiğinde projelerini açıklarken şu ifadesi hepimizi mutlu etmişti: “Bursa'nın geleceği bundan böyle turizmdedir. Yüzümüzü turizme döneceğiz. Nitekim geçmiş yıllarda şehri yönetenler, kent turizmi adına çalışmaların yapılacağı belirtilmiş ancak gelinen noktada verilen sözler yerine getirilmemiştir. Bu süreçte en önemli çalışmayı Eskişehir yapmıştır. Kentimizdeki değerlerin çok azına sahip komşumuz Eskişehir, turizmde Türkiye markası olmayı başarmıştır.

Üç yıldır şunu net olarak görebiliyoruz ki, Bursa'yı turizmde de öne çıkaracak pek çok hamleler Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılmaktadır. Dünyanın neresinde olursa olsun turizm hedefli yapılan yatırımların, girişimlerin çalışmaların vs. karşılığını kısa sürede alabilmek mümkün değildir. Ancak orta ve uzun vadede mümkündür.

Sanayi ve turizmin iki zıt sektör olarak yan yana getirilmesine bazı çevrelerce karşı çıkılsa da Bursa'yı bu iki özelliğinden ayırt etmek olanaksız. Dolayısıyla ortak düşüncede buluşulup şehrin menfaatleri doğrultusunda güç birliği oluşturulduğu takdirde hedeflere daha kolay ulaşılır.

Geçtiğimiz günlerde de üst satırlarda vurgulamak istediğim minvalde gelişme yaşandı.
Şöyle ki, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, kentimizin turizm profesyonellerini bir araya getiren Bursa SKAL Kulübü'nün toplantısına katılarak şunları söylemişti: “Bursa'nın turizm pastasından hak ettiği payı alması için sektör temsilcilerinin yanında olmaya devam edeceğiz. Sanayisiyle, turizmiyle, tarihi ve kültürüyle Bursa'nın önemli bir dünya şehri olmasını amaçlıyoruz. Bursa'nın ekonomisini sırtlayan, kent kimliğimizi oluşturan asırlık sanayi geleneğimizin dünyanın önemli metropollerinde olduğu gibi geliştirerek korunması ve tüm değerlerimizle bir arada yaşaması gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Tüm paydaşlar el ele vererek Bursa'nın turizm pastasındaki payını artıracağız.” İşte budur...

Kentimizin önemli iki ismi Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın, Bursa'nın turizm potansiyelini harekete geçirmek adına verdikleri mesajlar hedefe ulaşılmasını daha da kolaylaştıracaktır. Çünkü Bursa, sanayi ve tarım kenti olmanın yanın da tarihi ve de kültürel değerleriyle turizm şehridir.

Yazarın Diğer Yazıları