USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
02 Ocak 2021 Cumartesi 13:04

Altın, 2021’in yıldızı olacak

Altın, 2021’in yıldızı olacak

Zorluklarla dolu koca bir yılı geride bıraktık. Tıpkı geçen yıl başında olduğu gibi 2021'den de birçoğumuz umutlu olsak da yaraları sarıp iyileşmek, öyle sanıldığı gibi kolay olmayacak. Virüs, sadece vücutlara değil ekonomilere de musallat olup ağır hasarlar bıraktı. Umut edelim de bu yıl, tedaviye cevap verme ve normale dönme yılı olsun.

Ekonomik anlamda 2020'nin nasıl kötü geçtiğini, hem bireysel hem de kurumsal finansal gidişat masaya yatırıldığında anlayabiliyoruz. Peki ya bundan sonrası? Büyük-küçük yatırımcıyı, riskler ve fırsatların bir arada harmanlandığı belirsiz bir dönemde neler bekliyor? Yatırım fırsatlarını değerlendirirken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bu soruları, uzman bir isme sordum: Ekonomist, Ekonomik Döviz ve Ekonomi Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Durmuş... Aynı zamanda Artvinli Sanayici ve İş İnsanları, Yönetici ve Serbet Meslek Mensupları Derneği ARSİYAD Başkanı olan Durmuş'u Bursalılar, basında çıkan değerlendirmeleri ile tanıyor. Kendisiyle uzun yıllardır tanışırız. Finans piyasalarına yönelik isabetli tahminleri ve çarpıcı analizleri, kıymetli...

Değişen ekonomi yönetimi ve faiz-reform odaklı atılan adımları sorduğum Gürsel Durmuş, son dönemde piyasanın beklentilerine uygun atılan faiz dahil adımların piyasalarda ciddi bir kredi ortamı oluşturduğunu söyledi. 2021 için söz ve icraatın uyumunun, söz verilen reformların piyasayı olumlu veya olumsuz etkileyeceğini dile getirirken “Merkez Bankası'nın son aldığı faiz kararları, piyasayı sakinleştirdi. Bundan sonra faiz, enflasyon üzerinde de dövizde de dengelenmeye neden olur. Gelişmeleri görüp daha sağlıklı yorum yapmak mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

DÖVİZ NE OLUR?

Döviz ve altın cephesinde yeni yılda neler olabileceği sorusuna karşılık da “İçinde bulunduğumuz koşullarda altının onsunda yeni rekorlar bekliyorum. Türk Lirası altın fiyatında, doların gerilemesi ve yükselmesi önemli etken olacak. Dolarda 7,25 TL seviyesi önemli. Destek aşağı doğru kırılırsa 7.05 seviyeleri görülebilir. Euro için de benzer bir tablo beklenebilir. Geri gelişler, altın başta olmak üzere dolarda da alım fırsatı olarak düşünülebilir” tavsiyesinde bulundu.

Peki ya bitcoin, sanal para meselesi? Ne kadar güvenilmesi gerektiği konusunda görüşünü sorduğumda “Sanal paralar, kâr ve riski oranı yüksek paralar. Sağlam zemini yok. Söylemlere ve arz-talebe göre hareket ediliyor. Bu konuda bir yatırım tavsiyesi önerim yok” yanıtını verdi.

Durmuş, yeni yıla ilişkin genel beklenti ve temennisini de şu sözlerle özetledi: “2021'de de jeopolitik riskler ile ABD ve Avrupa odaklı yaptırım kararlarının bizlere önemli etkisi olacaktır. 2021'in pandeminin azalmasıyla birlikte olumlu bir yıl olmasını bekliyoruz. Umarım beklentimiz doğrultusunda olur.”

Yazının başında da ifade ettiğim gibi her anlamda zorlu, stresli bir yılı geride bıraktık. Türk Lirası, tarihinin en kötü dönemlerini yaşadı. Neyse ki bugünkü tablo, geleceğe dair umut ışığı veriyor. İlk aylardan itibaren yoğun bir şekilde hayata geçirilmesi gereken reformlar doğrultusunda istikrarlı kur, dizginlenmiş enflasyon ve toparlanmış işsizlik tablosuyla kara bulutlar hızlıca dağılabilir. Umutlarımızı yitirmeyeceğimiz, aksine artıracağımız bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Yazarın Diğer Yazıları