USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
06 Mart 2021 Cumartesi 13:22

ATILAN ADIMLARIN SAĞLAMLAŞTIRILMASI İÇİN DESTEK ŞART

ATILAN ADIMLARIN SAĞLAMLAŞTIRILMASI İÇİN DESTEK ŞART

Pandemiden en çok zarar gören sektörlerin başında gelen yeme-içme sektörü, yeni normalleşme sonrasında da tam olarak beklediklerini bulamadı.
Konuyu değerlendirmek yeme içme ve hizmet sektörü temsilcileri bir araya geldi.

 

Toplantıdan çıkan fikir, kapanış saatlerinin uzatılmasını ve işletmelerin biriken borç stokunun çözülmesi için desteklerin hayata geçirilmesi.
Toplantıya Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Irmak Aslan, Hizmet Ticaret Konseyi Başkanı Turgay Güler, Mesleki Gelişim ve Entegrasyon Konseyi Başkanı Abidin Şakir Özen, BTSO Meclis Üyesi Neslihan Binbaş ve sektör temsilcileri katıldı.

 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Irmak Aslan, koronavirüs salgınının sağlık ve toplumsal alanda olduğu gibi ekonomide de ağır tahribatlar oluşturduğunu belirterek, bu süreçte sektör temsilcileriyle birlikte sahadan sorunları ilgililere iletme konusunda oldukça yoğun ve proaktif bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.
Tüm sorunları çözüm önerileri ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ve Hükümete aktardıklarını kaydeden Aslan, Aslan, salgının etkilerinin neredeyse tüm sektörlerde görülmeye devam ettiğini, yeme içme ve hizmetler sektörünün salgından en olumsuz etkilenen sektörlerin başında geldiğini belirtti.
Açıklanan kısmi normalleşme kararlarını önemli bulduklarını ifade eden Irmak Aslan, sektör temsilcileri olarak salgının bıraktığı ağır hasarlara karşı ilave adımların atılmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

 

Aslan, Mart ayı ile birlikte başlayan kısmi kısıtlama kararlarında, işletmelerin çok riskli 17 il dışında Türkiye genelinde sabah 7 ile akşam 19 saatleri arasında, yüzde 50 kapasiteyle hizmet verebileceği hatırlatırken, " Kısmi normalleşme kararlarına rağmen daha önceki açıklamalarımızda da öngördüğümüz gibi işletmelerimizin büyük kısmı maalesef açılamadı. Mevcut durumda kapasite sınırı dolayısı ile ciroları 3’te 1 oranında düşen işletmelerin hazlı toparlanabilmesi adına kapanış saatlerinin 19.00’dan sonrasına alınması sektörümüzün beklentileri arasında yer almaktadır” dedi.
Önemli bir konunun altını de çizen Aslan, işletmelerin birinci pandemi döneminde aldığı kredilerin ve yapılandırmaların ödemelerinin başladığını hatırlattı.
Sektör temsilcilerinin sorunlarını sıralayan Irmak Aslan, "Sınırlı kapasite ile açılmasına izin verilen işletmelerde kira ödemelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklar devam ediyor. Söz konusu uyuşmazlıkların külfetin kamu-kiralayan ve kiracı arasında eşit olarak bölünmesi sureti ile çözülmesini talep ediyoruz. İşletmeler olarak daha fazla borç stoğu biriktirmek istemiyoruz. İşletmelerimizi tekrar açabilmek için acilen cansuyu niteliğinde hibe desteği talep ediyoruz.Ayrıca Nisan ayında ilk pandemi döneminde aldığımız kredilerin en az 2 yıl ödemesiz ve aynı faiz oranları ile yeniden yapılandırılmasını istiyoruz. Kamu alacaklarının yapılandırılmasının pandemi döneminin bitimine kadar uzatılmasını, sektörümüze ait yapılandırma ödemelerinin ise 2022 tarihinden itibaren başlamasını istiyoruz. Kapanan ya da faaliyetleri kısıtlanan işyerlerimizde çalışanların kısa çalışma ödeneklerinin uzatılmasını ve asgari ücret düzeyine çekilmesini, ayrıca ücretsiz izin kapsamında olanlara yapılan desteklerin aynı oranda artırılması da sektörümüzün en önemli beklentileri arasındadır. Hükümetimizin işletmelerin kısmen açılması konusundaki çağrımızı karşılıksız bırakmamasını olumlu bir adım olarak görüyor, teşekkür ediyoruz. En kısa sürede taleplerimizin hayata geçirileceğine ve normalleşme adımları ile sektörlerimizin canlandırılmasına katkı sağlayacak düzenlemelerin hayata geçmesini temenni ediyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Açıklamaya, Nilüfer Kent Konseyi,Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği,Kadıköy Esnaf Derneği,Beşiktaş Esnafları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği,Avcılar Kafe Bar İşletmecileri Derneği,Ankara Kafe Bar Restoran Çalışanları ve İşletmecileri Dayanışma Derneği, Kocaeli Kafe Restoran İşletmecileri Derneği, Muğla Esnafları Birlik ve Dayanışma Platformu ve Akdeniz Çukurova Eğlence Yerleri Derneği destek verdi.

 

Aslında açıklama gerçekten sektörün sorunlarını özetler nitelikte.
Sadece kısmi olarak açmakla iş bitmedi.
Sorun sadece yeme içme, hizmet sektörünün de sorunu değil.
Bugün hala gece çalışan barlar, restoranlar açılmadı.
Müzisyenler bir yıldır işsiz.
Evet bir adım atıldı.
Ama bu adımın yere sağlam basabilmesi için de sektör temsilcilerinin dinlenmesi ve bu yönde kararlar alınması gerekiyor.
Dahası destek gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.......................................................
Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber


Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

Yazarın Diğer Yazıları