USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
04 Mayıs 2023 Perşembe 17:42

Bakan Varank, BTSO Mutfak Akademi'de Cantık Yaptı

Bakan Varank, BTSO Mutfak Akademi'de Cantık Yaptı

Milletvekili Adayı olarak Bursa’ya geldiğinde “Artık en sevdiğim pide, cantıktır” diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BTSO Mutfak Akademi’de Bursa’nın ünlü lezzetini üretiminin her aşamasında test etti. Önlüğü takarak cantık hamurunu açan Bakan Varank, kürekle cantıkları fırına gönderdi. Daha sonra da pişen cantıkları ünlü şef Ömür Akkor’a ikram etti.

BTSO Mutfak Akademi’yi ziyaret eden Varank, şehrin geleneksel tatlarından süt helvasını da kendi elleriyle pişirdi. Bakan Varank’a Ömür Şef yardımcı olurken akademi öğrencileri bakanın yaptığı cantık ve süt helvasının tadına bakarak tam not verdi.

BTSO MUTFAK AKADEMİ YENİLENDİ
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) destekleriyle hayata geçirilen BTSO Mutfak Akademi ile girişimcilerin, gençlerin ve kadınların yiyecek ve içecek sektöründe meslek sahibi olmaları hedefleniyor. BTSO Mutfak Akademi’de servis, oditoryum ve barista eğitim alanları ile sıcak ve hamur işi eğitim mutfakları olmak üzere 5 yeni eğitim alanı oluşturuldu.

HEM EĞİTİM, HEM TECRÜBE
Akademide; aşçılık, aşçı yardımcılığı, pastacılık, pastacı yardımcısı, barista, servis görevlisi, pizzacı, dönerci, baklavacı, girişimci aşçı, girişimci pastacı, yiyecek içecek işletmeciliği ve pidecilik alanlarında eğitimler veriliyor. BTSO Mutfak Akademi’de eğitimlere katılan kursiyerler, uygulama restoranı olarak kurgulanan Double F Restoran’da çalışarak uygulamalı olarak eğitimlerini pekiştiriyor.

“BİR BURSALI OLARAK DÜNYAYA TANITACAĞIM”
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın ev sahipliğindeki programa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra Bursa Valisi Yakup Canpolat, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve BEBKA Genel Sekreteri Zeki Durak da eşlik etti. Tarihi Abdal Meydanındaki sahur etkinliğinde yine Bursa’nın beğenilen bir tadı olan Bursa tahanlısını gençlere ikram eden Varank, bu kez üretim tezgâhına geçti. Lokanta esnafı olan babasının mesleğini icra etti. Ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Varank, “Arkadaşlarımız buraya geldiklerinde kendilerini sektörde bir adım öne götürecek eğitimleri alabilecek, kendilerini yetiştirecekler.” dedi. Varank, BTSO Mutfak Akademi’nin staj ve iş eşleştirmeleri ile bursiyerlerin iş bulmasını kolaylaştırdığını ifade ederek “Kültürüne baktığımızda tarihsel zenginliklerimizi de göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye, gastronomi anlamında dünyanın bir numaralı ülkesi diyebiliriz. Bursa da bu lezzetler içerisinde önemli bir yer tutuyor.” diye konuştu. Ömür Akkor ile cantık ve süt helvası yaptıklarını söyleyen Varank, “Bir Bursalı olarak bu lezzetleri de bundan sonra hem Türkiye'ye, hem de dünyaya daha çok tanıtacağız.” dedi.

“BTSO MUTFAK ÇOK ETKİLEYİCİ”
Şef Ömür Akkor da Bursa’nın özellikle mandıracılık anlamında tarihi bir merkez olduğunu kaydederek, “9 bin sene önce burada yapılan kazılarda bulunan küplerin kenarlarında biriken süt yağlarını görüyoruz.” dedi. Bursa’nın Osmanlı’ya da payitahtlık yaptığını anımsatan Akkor, “O yüzden saraydan kalan yemekler var.” dedi. Kırım Tatarlarının geldiği düşünülen çiğ böreğin fırında pişirilmiş hali olan cantığı tattığını ifade ederek “Okulu gezdim ve çok etkileyici buldum. Müthiş bir gündü benim için. İlk fırsatta ders için tekrar bir araya geleceğiz.” dedi.

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER
Bursa cantığı ve süt helvası, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2021 yılında tescillenerek coğrafi işaret alan ürünler arasında bulunuyor.