USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
26 Nisan 2022 Salı 00:00

Başkan Burkay'dan Tarihi Çağrı

Başkan Burkay'dan Tarihi Çağrı

Her fırsatta tekrarlıyoruz... Bursa'nın çözüm bekleyen en önemli sorunlarından biri, plansız ve de düzensiz yapılaşmanın neden olduğu çevre kirliliğidir. Bu tespit, şehirde yaşayan aklıselim herkesin ortak görüşü. Hatta akarsularımızı, havamızı, tarım alanlarını kirletmekle suçladığımız sanayicilerin de…

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, iftar vesilesiyle bir araya geldiğimiz basın buluşmasında kentimize 63 yıl önce ilk OSB'nin kurulduğu günden bu yana Bursa sanayisinin gelişimini değerlendiren bir sunum yaptı. “Bir yerde kaybeden varsa mutlaka kazanan da vardır” diyerek söze başlayan Burkay, günlük yaşamımızı zorlaştıran, hatta yaşam kalitemizi düşüren kent sorunlarının temelinde geçmişte yapılan plansız yapılaşma olduğunu açıkça ifade etti.

Keşke Başkan Burkay gibi Bursa'da yaşamı kolaylaştıracak temel sorunların çözümüne yönelik yapılması gereken radikal kararları yüksek sesle dillendirecek siyasetçilerimiz de olsa.
Ne yazık ki ülkemizin seçim sistemindeki dayatma nedeniyle iş yapacaklar isimleri değil siyasi parti yöneticilerinin belirlediği kişileri seçme zorunluluğumuz var.

Hal böyle olunca da, dünyanın gelişiminden bihaber, öngörüsüz, inisiyatif kullanamayanların söz sahibi olduğu kentlerde içinden çıkılması güç sorunları karışımıza geliyor. Tıpkı, Büyükşehir Belediye Yasası öncesindeki gibi...

Bir elin parmak sayısını geçmeyecek meclis üyesi çoğunluğu oluşturan bazı ilçe ve belde belediye yönetimlerinin aldığı meclis kararlarının yeterli sayıldığı ovadaki tarım alanları, hatta yerleşim alanlarının yanı başındaki araziler sanayi bölgesine dönüştürülmedi mi? Buraların yeterli altyapısı olmadığı halde sanayicilere, “İşte size yer. Gelin fabrikalarınızı buralara inşa edin” denilmedi mi? Düşük bedeller karşılığında arazi sahibi olan sanayiciler de jest olarak belediyelere ambulans, itfaiye ya da makam aracı bağışında bulunmadı mı?

Bugün kentteki çevre kirliliğinin ana nedeninin o günkü belediye yönetimlerinin öngörüsüzlüğü, plansızlığının sebep olduğunu söylemekte pekâlâ haklıdır Başkan Burkay.
Bunun için de doğruyu yanlışı ayırt edemeyen toplumların gelişmesinin imkânsız olduğunu vurgulayan Burkay; 1 milyona yakın kişiye doğrudan istihdam sağlayan, yılda 16 milyar dolar ihracat yapan şehirde iş insanlarının çevreye zarar verdiği algısının doğru olmadığını ifade ediyor.

Aslında Burkay, kenti yönetenlere açıkça şunu söylemek istiyor: Çevreyi kirletici unsurların uzağında limana, otobana ve demir yoluna ulaşımı olan sanayi bölgeleri planlaması siz yaptınız da biz mi uymadık?

Sözün özü… “Planın yoksa şikâyet etme hakkın da yok” diyen İbrahim Burkay, Bursa'nın hava kirliliği ve trafik sorunu için çözüm olarak Büyükşehir Belediyesi'nce yapılacak yeni planlarla endüstri bölgelerinin şehir dışına çıkarılmasını gösteriyor. Bunun için “KOBİ'ler hazır” diyen Başkan Burkay, gerçekleşmesi halinde Bursa'nın sorununun yüzde 50’sinin böylece çözümlenebileceğini belirtiyor. Burkay, son olarak da şunları söyledi: “Ortak aklın gücüyle geleceğin kentini inşaat etmek için biz hazırız.”

Velhasıl, geçmişteki siyasetçilerin kentin geleceği adına planlanması gereken gerçekleri görmezden gelip siyasi menfaatleri uğruna günü kurtarmak adına ötelenmiş sorunlardır bugün karşımıza çıkanlar… İbrahim Burkay aracılığıyla Bursa iş dünyasının tarihe not düşülecek nitelikteki bu çağrısı bakalım ne kadar karşılık bulacak. İnşallah yaşayıp göreceğiz.

 

Ersel Peker

Yazarın Diğer Yazıları