USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
01 Aralık 2021 Çarşamba 04:35

BAŞKAN ERDOĞAN: TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL

BAŞKAN ERDOĞAN: TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı TRT ortak yayınında gündeme dair yaptığı değerlendirmede:

 

"Faiz sebep, enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz.

Türkiye ne zaman yüksek faiz kıskacından çıkmak için adım atmışsa, buna çok dikkat etmek lazım, döviz kuru üzerinden manipülatif bir baskıyla hep karşı karşıya kalmıştır. Ülkemizin bu yolla bir cendereye sokulmak istenmesi bizim tarafımızdan engellenmiştir ve biz buna müsaade etmeyeceğiz. Burada ifade ettiğimiz oyun şu, kur-faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız, dolayısıyla bu spekülasyonu ancak biz engelleriz.

Yüksek faiz kazancı için kısa vadeli olarak ülkeye giren küresel fonlar var, buna sıcak para diyoruz. Bu sıcak para döviz kurunu geçici olarak düşürebilir ama bu bizim için ideal olan değildir. Bir süre sonra bu fonlar yüksek faiz kazancını alıp, düşük kurdan tekrar dövize dönerken kur yeniden yükselir. Yükselen kuru düşürmek için her seferinde daha yüksek faiz vermek gerekir. Sürekli tekrarlanan bu süreç ülkenin kaynaklarını küresel sermayeye aktaran ve ekonomiyi bağımlı hale getiren bir kısır döngüdür.

Biz de diyoruz ki “Biz kur-faiz-enflasyon sarmalında yaşamayacağız.” Yatırımı, üretimi engellemelerine de müsaade etmeyeceğiz. Büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz. Biz bu sarmaldan çıkacağız. Bu tezgahın bozulmasını istemeyenler kur manipülasyonu ile bizi yeniden bu oyuna çekmek istiyorlar.

Yeni ekonomi modeliyle, yüksek faiz verecek sıcak para çekme politikasını elimizin tersiyle itiyoruz. Düşük faizle, yeni yatırımları, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz. Biz ihracatta çok çok iyi bir konumdayız. Şu anda 215-220 milyar dolarlara çıktık, yıl sonuna kadar bu rakam 220 milyar doların üzerine çıkacak. Bunlar Türkiye'nin ihracattaki rekoru.

Türkiye’nin ekonomide temel göstergeleri çok güçlü. Dışarıdan birileri zayıf göstermenin gayreti içine giriyor. Ülkemiz artık bu kısır döngüyü kırma noktasına gelmiştir ve buradan geriye dönüş yoktur. Biz buradan geriye dönmeyeceğiz.

Türkiye eski Türkiye değildir. Türkiye, finans piyasaları üzerinden ekonomik tehditlere pabuç bırakmaz. Reel ekonomimiz, bu tehditleri tamamen boşa çıkaracak güç ve kabiliyettedir. Bunun rahatlığıyla adımlar atıyoruz ve bu tehditlere karşı da rahatlıkla durabiliyoruz. Algı operasyonlarıyla, döviz manipülasyonlarıyla bizi zayıflatmak ve engellemek artık mümkün değildir. Bu tehditlerin farkında olduğumuzu, tehditler karşısında gereğini yapacak güçte ve kararlılıkta olduğumuzu Milli Güvenlik Kurulu’nda teyit ettik, bu konuda açıklamamızı yaptık.

Salgın sonrasında dünya ekonomisinde oluşan yeni dengeler süreci hızlandırmıştır. Amerika, Almanya, İngiltere, Hollanda, hepsi bu ciddi kısır döngü içerisinde kıvranıyor. Biz Türkiye olarak bütün bunlardan hamdolsun büyük oranda sıyrıldık. Türkiye’nin güçlü ekonomik dinamiklerine güvenen yabancı yatırımcılar için uzun vadeli yatırımın zamanıdır. Nitekim son dönemde Türkiye ekonomisinin sunduğu bu fırsatları gören önemli yabancı yatırımcıların büyük ölçekli yatırım için harekete geçtiğini görüyoruz.” Diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE ile ilgili bir soruyu, “BAE ile attığımız tarihi adımla 11 milyar dolarlık bir ön anlaşma yapıldı. İkili görüşme neticesinde Şubat ayı gibi nasipse benim Abu Dabi’ye bir ziyaretim olacak ve BAE ile olan süreç farklı bir konuma erişmiş olacak.” sözleri ile cevapladı.

Ayrıca Bahreyn ile görüşmeler yapılacağını, Suudi Arabistan ile münasebetlerin daha iyi konuma getirme gayreti içinde olunacağını, Mısır’da da çok farklı gelişmeler olabileceğini sözlerine ekleyerek, “Bu bölgenin insanlarının birbiri ile münasebetleri farklı. Kadim tarihi biz beraber inşa ettik ve  paylaşıyoruz.” Dedi.

 

“Stokçuluk, spekülatif hareket değil bir nevi hırsızlıktır”

Başkan Erdoğan stokçuluk konusunda ise şunları söyledi: “Stokçuluk bir nevi hırsızlıktır. Spekülatif hareketler falan deniyor ama stokçuluk hırsızlıktır ve dinimizde yeri yoktur. Fahiş fiyatlarla mücadele noktasında ilgili bakanlarımıza, ‘Sadece denetim yetmez, bununla ilgili bir yasal düzenleme yapıp fahiş fiyat artışına gidenleri tespit edelim, stoklama yapmak suretiyle malı piyasadan çekenlere gerekli müeyyideleri uygulayalım.’ dedik. Bu sadece soğan patates meselesi değil, sanayi ve teknolojide de stokçuluk yapanlar var. Piyasayı bozucu faaliyet gösterenlere ve fiyatlama davranışlarını bozanlara kesinlikle göz açtırmayacağız.”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında ayrıca şunları da ifade etti:

-İlk gaz üretimini 2023 Ocak’ta Sakarya gaz sahasında yapacağız. Sakarya Gaz Sahası'nda ilk fazda 10 kuyudan günlük 10 milyon metreküp üretim yapmayı planlıyoruz, ikinci fazın tamamlanmasıyla bu rakam 40 milyona çıkacak. Üretimi gerçekleştirdikçe doğalgazı milletimizle paylaşacağız.

-Asgari ücret ile ilgili gerekli müzakereleri yapıyoruz, işçimizi enflasyondan, fiyat artışlarının olumsuz etkilerinden koruyacağız

-3600 ek gösterge düzenlemesi ile öğretmen, polis, hemşire ve din görevlisi çalışanlarımızın ve emeklilerimizin haklarında iyileştirmeler sağlanacak.

-Artık cari açık verip bu açığı dış borçla finanse eden değil, döviz kazanıp cari fazla veren ekonomi olma hedefiyle hareket ediyoruz.

-İki önemli destek paketi hazırladık. 50 kişinin altında çalışanı olan firmalarımıza yeni istihdam için 100 bin liraya kadar krediye erişim sağlıyoruz. Amacımız kısa sürede 11 bin firmamızın toplam tutarı 10 milyar lirayı bulan krediden faydalanmasını sağlayarak, 50 bin yeni istihdamın önünü açmak.

-Hedef, düşük faizle halkımızı, esnafımızı rahata çıkarmak ve daha çok yatırımı sağlayabilmektir.

-Seçim öncesine kadar enflasyon da dahil faizin düştüğünü, kuru tetikleyen yüksek faizin düşüşü sebebiyle kurda da iyileşmenin olduğunu göreceğiz.