USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
06 Aralık 2021 Pazartesi 18:54

BİR DÖNEMİN ALTIN ŞEHRİ İZNİK'E İTALYA'DAN 'YAVAŞ ŞEHİR' UNVANI GELDİ

BİR DÖNEMİN ALTIN ŞEHRİ İZNİK'E İTALYA'DAN 'YAVAŞ ŞEHİR' UNVANI GELDİ

Sekiz bin yıllık tarihi geçmişinde dört ayrı imparatorluğa ev sahipliği yapmış, uğruna pek çok savaşların yapıldığı İznik, insan oğlundan hak ettiği değeri görmek için daha ne kadar bekleyecek?

Sokaklarında dolaşırken Bitinya, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı izlerine rastladığımız ilçe ne yazıktır ki, asırlar öncesi geçmiş tarihinde gördüğü ilgiyi günümüzde yetirince görememektedir.

Hristiyan dünyası için de önemli buluşmaların gerçekleştirildiği İznik, kendine has pek çok özelliğini de bir arada barındıran ülkemizdeki ender şehirlerden  bir tanesidir.

Bu ayrıcalıklı ilçemize çekim gücü oluşturmak adına UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne yer alabilmesi için yapılan girişimler şimdilik sonuçsuz kalmıştır.

İznik'in özellikleriyle öne çıkartılması için 2019 yılında başlayan İznik Belediyesi'nin çabaları sonuç verdi.

Sakin Şehirler anlamına gelen Cittaslow üyelik sürecinin başarıyla tamamlandığını duyuran İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, İtalya'da gerçekleştirilen toplantıda 30 ülkeden 286 şehrin bulunduğu ağa, İznik'in de dahil edildiğini açıkladı.

Türkiye'de 18 yerleşim bölgesine verilmiş bu unvan şu anlama geliyor.

Kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan şehir kargaşasına, kentlerin birbirine benzememesine, aynılaşmasının önüne geçilmesidir.

Cittaslow, merkezi İtalya’da bulunsa da farklı ülkelerdeki belediyelerin de üye olabildiği bir oluşum.

Üye şehirlerin etnik ve doğal dokusunun hem görsel hem de kültüler anlamda korunması, gelenek ve göreneklerinin devam ettirilmesinin desteklenmesi Cittaslow'un üyelik kriterlerinin başlıklarıdır.

Dolayısıyla Cittaslow üye şehirler tarihi, doğası, kültürü ve gelenekleriyle gelişen ve değişen dünyanın içinde varlığını orijinal haliyle sürdürmeyi başaran şehirlerden oluşmaktadır.

Cittaslow şehirleri, tek tip olmaya başlayan dünyada farklı özelliklerinin korunması konusunda uluslararası destek alırken sürdürülebilir doğa ve kültür konusunda da varlığını devam ettirmesidir.

Türkiye doğal güzelliği ile bu birliğe pek çok üye kazandırmış.

Ülkemizde Cittaslow kriterlerine uyan farklı bölgelerde 18 kent var.

Bunlar Ahlat, Akyaka, Eğirdir, Gerze, Gökçeada, Göynük, Güdül, Halfeti, Köyceğiz, Mudurnu, Perşembe, Seferihisar, Şavşat, Taraklı, Uzundere, Vize, Yalvaç ve Yenipazar ve Güdül'dür.

Listeye son olarak İznik'in eklenmesi şu acıdan önemlidir.

Dünya insanlığın izlerini taşıyan İznik'e bizim yeterince veremediğimiz değeri İtalya'dan fark edilip "Yavaş şehir" unvanı verilmesidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

 

Yazarın Diğer Yazıları