USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
15 Eylül 2023 Cuma 00:00

Bir Festivalden Daha Fazlası

Bir Festivalden Daha Fazlası

Gemlik denince şüphesiz ilk olarak zeytin aklımıza gelir. Özellikle de sofralık zeytin üretimiyle bilinen ilçeye ait ‘Gemlik tipi zeytin’ kendi alanında bir dünya markası. Hal böyle olunca da zeytin ticareti yapan bazı esnaf, farklı tip zeytini ‘Gemlik tipi zeytin’ diye pazarlayarak tüketiciyi kandırabiliyor!

Taklitlerinin önüne geçilebilmesi için de Gemlik Ticaret Borsası'nın girişimleriyle Coğrafi İşaret Belgesi alındı. Belge alındı ancak tüketici tarafından bu önemli gelişme yeterince bilinmiyor.

Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra konumuza dönecek olursak... İşte bu denli önemli bir markanın değeri korunmak, yerelden dünyaya tanıtmak için Gemlik Belediyesi'nin öncülüğünde her yıl ilçede festival düzenlenir. Geçen hafta da 30. Uluslararası Gemlik Zeytin Festivali gerçekleştirildi.

Renkli görüntülerle başlayan kortej yürüyüşüne Kaymakam Hasan Göç, CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, CHP Gemlik İlçe Başkanı Şükrü Aksu, MHP Gemlik İlçe Başkanı Emrah Keskinden, Esnaf Odası Başkanı İsmail Beki, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Sedat Gürle, Romanya Navodari Belediye Başkanı Florin Chelaru ve çok sayıda davetli katıldı. Dört gün boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanan festival, ilçede ticari hareketlilik yaşanmasına da etken oldu. Nitekim yaz sezonu olmasına rağmen yaşanan ticari durgunluk sonrası festival süresince Gemlik'te küçük esnafın yüzünün güldüğünü söyleyebiliriz.

Özellikle akşamları ünlü sanatçıların sahne aldığı İskele Meydanı'ndaki açık hava konserlerine çevre il ve ilçelerden 10 binlerce kişi katıldı, adeta Gemlik'e akın ettiler. Festival etkinliklerinde dikkatimi çeken en önemli noktalardan biri, Gemlik Ticaret Borsası'na kayıtlı zeytin üreticilerinin hazırladığı stantların üreticiler ile tüketicileri bir araya getiren pazara ev sahipliği yapması oldu. Velhasıl Gemlik halkının yanı sıra ilçe dışından gelenler; festival kapsamında hem sanatsal, hem de kültürel etkinliklerin tadını 4 gün boyunca çıkardı.

Yeri gelmişken şunu da özellikle vurgulamak istiyorum. Her kesimde olduğu gibi bazı ‘sözde’ çokbilmişler, “Festivale ne gerek var? Bunca para harcamaya değer mi?” gibi söylemlerde bulunmuş. Ama gerçekler hiç de öyle değil. Sponsorların katkılarıyla yapılan konser organizasyonları için dört gün boyunca her kesimden 100 binden fazla kişi Gemlik’e gitmiş. Bu denli büyük bir kitleyi başka bir gücün bir araya getirmesi mümkün değil. O halde festival etkinliklerinin toplumda ciddi bir karşılığı var. Bu durumda ısrarla tenkit etmek, işgüzarlıktan öte bir şey değildir!

Yazarın Diğer Yazıları