USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
04 Şubat 2021 Perşembe 15:20

BORÇLAR ERTELENDİ!

BORÇLAR ERTELENDİ!

Koronavirüs pandemisi kapsamında gidilen kısıtlamalar nedeniyle zarara uğrayan esnaf için Hükümet’in destek çalışmaları sürüyor. Halkbank’ın esnafa ve sanatkârlara yönelik kredi borçlarını ertelemesi ile ilgili kararın olumlu olduğunu belirten BESOB Başkanı Arif Tak ve TESKOMB Başkanı Bahri Şarlı, gelecek için umutlu konuştu.

 

Halkbank tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine yönelik Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Karar, Bursa’daki esnaf ve sanatkârları temsil eden başkanları tatmin etti.

 

‘ESNAFA HİZMET, İBADET GİBİDİR’

 

 


Esnaf ve sanatkârların, devletin sağladığı desteklerden etkin bir şekilde yararlandığını belirten Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odası (BESOB) Başkanı Arif Tak, “Son dönemdeki destekleri fevkalade memnuniyetle karşıladık. Yüzde 4,5 faizle krediler vardı. Yüzde 50’sini devlet ödüyor, yüzde 50’sini kişi kendi ödüyor. Faizler yükseldiği için yarısını devlet, yarısını esnaf ödüyor. Yüzde 8,5’a çıktı bizim faizimiz. Yine de herkes memnun. Netice olarak faiz oranı, bize çok sıkıntı yaşatmadı. Esnafa can suyu denen yardımlar, hemen ihtiyacı olanlara yasal bir sıkıntı yoksa kırmadan üzmeden hemen veriliyor. Eğer o paralar olmasa bizim şu an ayakta durmamız mümkün değildi. Ben hem hükümetimize, hem de esnaf ve sanatkârlarımıza hizmet eden esnaf kefalet kooperatiflerimize, hem de odalarımızın başkanlarına şükranlarımı sunuyorum. Esnaf ve sanatkârlarımız, desteğe muhtaç mübarek bir kesimdir. Onlara hizmet etmek, ibadet kadar kutsaldır diyorum. Bu hükümet döneminde krediler konusunda hakikaten hiç sıkıntı çekmedik. İnşallah bu virüsten kurtuluruz ve yeniden Türkiye, şaha kalkar” diye konuştu.

 

 

‘GENELGEYİ BEKLİYORUZ’

 

 


Cumhurbaşkanlığı kararı doğrultusunda Merkez Birliği’nin yayınlayacağı genelgeyi beklediklerini kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Başkan Vekili Bahri Şarlı, “Koronavirüs nedeniyle daha evvel de ertelemeler yapılmıştı. Bugün yine bir erteleme yapılıyor zarar gören esnafımız için. 31 Aralık 2020 ve öncesiyle ilgili ve 01.01.2021-30.06.2021 tarihleri arasında, banka tarafından takibe alınmamış taksitlerin yüzde 4,5 faiz oran ile kalan kredi taksitleri bölünecek” dedi.

 

 

ERTELEMEK İSTEMEYEN NE YAPACAK?

 

Bahri Şarlı, erteleme istemeyen esnafın nasıl bir yol haritası izleyeceği konusunda da şu açıklamayı yaptı: “Örneğin bir esnafımızın bankada parası olabilir, otomatik ödemeye bağlı olabilir. Yani ‘Senetlerim gelince ödeme yapın’ diyen ortaklarımız da var çünkü. Bu ortaklarımız erteleme istiyorsa bu talimatı iptal etmeleri gerekir. Bunun için taahhütname imzalanmalı. Erteleme süresince de yanlarında çalışan işçiyi çıkartmayacağına dair taahhütte bulunmalılar. 1 Ocak 2021’den sonra kredi alanlar, bu ertelemeden faydalanamayacak. ‘Ben erteleme istemiyorum. Gününde ödeyeceğim’ diyen arkadaşlarımız da oluyor. Eğer erteleme istemeyen arkadaşlarımız olursa, onlar senedin günü gelene kadar gidip bankaya ödemesini yapacak. Eğer ödeme yapmazlarsa yararlanmak istemeyen esnafın ödemeleri de ertelemeye gitmiş olacak. Bu durumu tabii ki olumlu buluyorum. Esnaf ve sanatkârımız, alışveriş yönünden gerçekten sıkıntılı durumda. Türkiye’miz, aşılanma oranı en yüksek ülkelerden birisi. İnşallah temennimiz o ki aşı, bu virüse çare olsun ve esnafımız tekrar dükkânını açabilsin, yüzler gülsün.”

 

 

 

Özel Haber: Buket Budak

 

 

...................................

 

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin