USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
09 Eylül 2022 Cuma 22:53

BTSO Başkanı Burkay'ın Söylediklerini Doğru Anlayabilmek

BTSO Başkanı Burkay'ın Söylediklerini Doğru Anlayabilmek

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın; şehrin, iş dünyasının kaderini değiştirecek vizyonunu ve projelerini açıkladığı iş dünyası buluşması Bursa kamuoyunun büyük ilgisini çekti.

‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ diyerek 2013'te göreve geldiği günden bu yana Bursa ve ülke ekonomisine yaptıkları katkıları açıklayan Burkay'ın Ekim ayındaki seçimler öncesi kentin tüm iş dünyası kuruluşlarının desteğini yanına alarak düzenlediği önceki günkü toplantıya her sektörden önemli iş insanları da yoğun ilgi gösterdi.

Eğitimden ticarete ve teknolojiye kadar yapılan yatırımlar ve hayata geçirdikleri projelerle kentin yerel yönetimleri ve kamu kurumları gibi pek çok konuda şehrin gelişimine destek veren BTSO’nun, Bursa’nın geleceği adına da daha fazla değer üretmesi herkesin ortak beklentisi.

Burkay'ın kent ekonomisinin gelişimi ve iş dünyası adına ortak akılla hayata geçirdiği projeleri ile birlikte yeni dönemde planladığı açıklamalarının ayrıntılarını dünkü gazetelerde okumuşunuzdur.

“Kendine inan Ülkene güven” mottosu ile Başkan Burkay'ın tüm salon tarafından pür dikkat dinlenen sunumunda en çarpıcı söylemlerden biri de, “Bursa'ya 4 tane daha TEKNOSAB ve 2 KOBİ OSB gerekli” tespitiydi.

Burkay’ın burada vurgu yaptığı konu şuydu:  BTSO üyelerinin daha büyük alanlarda, mümkünse otobana, demiryoluna ve limana daha kolay ulaşılabilir bölgelerde yatırım talepleri artarak devam ediyor.

Ölçek ekonomisi ve yüksek teknoloji vizyonu ile kurulan TEKNOSAB’da yer alan firmalar gibi büyük yatırım alanları talep eden sanayiciler taleplerine çözüm üretilmesi için adım atılmasını bekliyor. Bu taleplerin toplamına bakıldığında TEKNOSAB gibi 4 tane daha organize sanayi bölgesine ihtiyaç duyulduğu gibi bir realite var.

Aynı şekilde zamanla şehir içinde kalmış, büyümek isteyen 2.500’ün üzerinde KOBİ'nin de kendilerine başvurarak yer istediklerini hatırlatan Başkan Burkay, BEBKA’nın yaptığı araştırmaya da atıfta bulunarak OSB’ler dışında sanayi sicil belgesine sahip 8 bin dolayında firmanın düzensiz alanlarda faaliyet gösterdiğinin altını çizmesi önemliydi. Hal böyle olunca ve şehir içinde kalan sanayi tesislerini planlı OSB alanlarına taşıma stratejisi belirlendiğinde en az 2 KOBİ OSB ihtiyacının da ortaya çıktığını Burkay dile getirmiş oldu.

Şunu herhalde herkes kabul eder ki planlı ve sanayiye dayalı bir büyüme stratejisi ile bu projelerin gerçekleşmesi halinde, şehir merkezinde kalmış plansız sanayi yapılaşmasının kent dışına çıkarılmasıyla başta trafik olmak üzere görüntü ve hava kirliliği gibi önemli kentsel problemlerin ortadan kalkması söz konusu olabilir.

Başkan Burkay dünyadan ve Türkiye’den örnekler ve resmi verilerle güçlendirdiği sunumunda Bursa’nın geleceğinin ve kaderinin yapılacak tercihler doğrultusunda bugün atılacak adımlara bağlı olduğunun da altını çizdi.

“Bursa adına hepimizin tarihsel sorumlulukları var” diyen Burkay: “Kim ne derse desin Bursa, bir sanayi şehridir. Zenginliğini üretim ve ihracat gücünden almaktadır. Sanayide rekabetçiliği arttırabilmenin yolu de global gelişim ve değişime ayak uydurarak belirlenecek yerel ve ulusal hedefler doğrultusunda büyüyebilmektir" diyerek iş dünyasının beklentilerini ortaya koydu.

Anlaşılan o ki, geçmişte aylar öncesinden başlayıp son güne kadar büyük çekişmelere sahne olan Ekim ayındaki BTSO seçimleri bu kez İbrahim Burkay'ın tek adaylığında rahat geçecek. Nitekim Burkay'ın anlattığı hedef projelerin, geceye katılan Bursa iş dünyasının üst düzey yöneticilerince alkışlarla desteklenmesi önemliydi.

 

Yazarın Diğer Yazıları