USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
17 Ekim 2023 Salı 10:03

BTÜ'de İlk Ders TÜBİTAK Başkanı'ndan

BTÜ'de İlk Ders TÜBİTAK Başkanı'ndan

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) 2023-2024 akademik yılı için Mimar Sinan Yerleşkesinde tören düzenlendi. Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Haşim Kılıç, Bursa Bölge Adliye Mahkeme Başkanı Abdulkadir Şahin, Bursa Adli Yargı Mahkeme Adalet Komisyon Başkanı Ömer Gümüş, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mahmut Şahin, Yıldırım Kaymakamı Metin Esen, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ve Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın da katıldığı törende konuşan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, “BTÜ genç, dinamik ve güçlü bir üniversite olarak her gün daha da gelişiyor. Bu yıl aramıza katılarak tüm kontenjanlarımızı dolduran 2 bin 500’e yakın yeni arkadaşlarımızla birlikte toplam öğrenci sayımız 11 bin 500’e ulaştı. Tüm Türkiye genelinden öğrenci almakla birlikte 93 ülkeden bin 500 misafir öğrencimizle farklı renk ve kültürleri de bünyemizde barındırmaktan mutluluk duyuyoruz. Akademisyenlerimizin başarı ile yürüttüğü dış kaynaklı bilimsel projelerin toplam bütçe değeri ise 70 milyon lira civarına ulaştı. Ayrıca öğrencilerimizin ulusal ve uluslararası yarışmalarda kazandıkları derecelerle de gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Rektör Çağlar: İlk 50'ye Girdik

BTÜ’nün sıralamasını her geçen gün daha yukarıları taşındığını vurgulayan Rektör Çağlar, “TÜBİTAK tarafından açıklanan 2022 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksinde ilk 50 listesine giren, en genç devlet üniversitesi olduk. Yükseköğretim Kalite Kurulu’ndan 2023’te kurumsal akreditasyon belgesi almaya hak kazanan 30 üniversiteden biriyiz. Stanford Üniversitesi tarafından hazırlanan Dünyanın En İyi Bilim İnsanları Listesi’ne 6 öğretim üyemiz girme başarısı gösterdi. QS ve THE gibi birçok uluslararası üniversite sıralama listelerine girmeyi başardık. 2023 yılı içerisinde yürütücü olarak üniversitemizden TÜBİTAK'a toplam 80 AR-GE proje başvurusu yapıldı, 15 projemiz desteklenmeye değer bulundu. Üniversitemizde 13 yıl boyunca toplam 117 TÜBİTAK AR-GE projesi desteklendi. Bu yıl destek alan 15 projemiz ise toplamda yüzde 13'e karşılık gelmektedir. Bu başarılarımızla gurur duyuyoruz.” dedi. BTÜ’nün akademik bilgi birikimini ve yüksek teknolojili laboratuvar altyapısını Ar-Ge çalışmalarına dönüştürerek başta Bursa sanayisi olmak üzere tüm ülkeyle paylaştıklarını kaydeden Çağlar, “Yürüttüğü çalışmalar ve verdiği desteklerle TÜBİTAK, bilimsel üretimin ülkemiz geneline yayılmasını sağlayan ve teknoloji alanında gelişmemizin önünü açan öncü kurum konumundadır. Açılış Dersimiz için bugün aramızda olan ve bizleri onurlandıran TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Hocamıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

'Saygın Üniversite Vizyonu Var'

BTÜ’nün bilim ve teknolojiye yön veren, saygın bir üniversite olma vizyonuyla yoluna emin adımlarla devam ettiğini dile getiren Vali Demirtaş da “BTÜ, bugün 541 Akademik personel ve 12 bine yaklaşan öğrencisi ile ilimize ve ülkemize çok önemli katkılar sağlamaktadır. Üniversitemizde, bilimsel çalışma ve araştırma koşullarının iyileştirilmesi ve zengin bir sosyo-kültürel ortamın oluşturulması için önemli çalışmalar yapılmaktadır. Üniversitemizin, 13 yıl gibi bir sürede yaptığı başarılı çalışmalar bizim gururumuz olmaktadır” diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise “Bursa Teknik Üniversitesi Bursa’nın ikinci devlet üniversitesi olarak 2010 yılından beri şehrimize ve ülkemize değer katmaktadır. Üniversitemiz, değerli akademik kadrosuyla öğrencilerine yüksek kalitede eğitim sunan dinamik bir kurumdur.” şeklinde konuştu.

 

Mandal'dan Sürdürülebilirlik Vurgusu

Açılış konuşmalarının ardından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Acil Çözüm Gerektiren Güçlüklere Karşı Yenilikçi Bilim ve Teknoloji Yaklaşımı” başlıklı akademik yılın ilk dersini verdi. Olağanüstü durumlara dikkati çeken Mandal, “Pandemi, iklim değişikliği hammadde sıkıntısı, değer zincirlerinin sekteye uğraması; jeopolitik, ekonomik ve benzeri küresel krizler ülkeleri sürdürülebilir, dirençli ve kapsayıcı olmaya zorluyor. Etkin bir araştırma yöntemi ile uzun vadeli, eşgüdümlü, Ar-Ge ve yenilikçi bakış açısı gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Çevresel, toplumsal, teknolojik, jeopolitik ve ekonomik risklerin bağlanırlığı başlığına da değinen Mandal, “Karmaşık sistemler kapsamında çevresel, toplumsal, teknolojik, jeopolitik, riskler birbirine bağlı. Çözüm odaklı katkılar büyük çapta çok disiplinli bir iş birliği gerçekleştirmektedir.” diye konuştu.