USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
30 Temmuz 2021 Cuma 16:51

BU KEZ BEKLEMEYELİM

BU KEZ BEKLEMEYELİM

Havayolu ulaşımı, kentimiz açısından eksikliği hissedilen ancak mevcut şartlar itibarıyla da kısa vadede çözümü güç olan konuların başında geliyor.

Özellikle Osmangazi Köprüsü ile birlikte Bursa-İstanbul arası mesafenin kısalması ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na yakınlık, kentimiz içinde havayolu trafiğinin canlanması ve sürdürülebilir kılınmasını zorlaştırıyor.

Hâlihazırda Yenişehir Havalimanı’ndan gerçekleştirilen seferlerin de kentin demografik yapısındaki çeşitlilik kaynaklı olduğu ve sınırlı kaldığı görülüyor.

Aslında 3 milyonu aşan nüfusu ve üretim üssü konumu ile Bursa’nın yerleşik nitelikte ve uluslararası ölçekte bir havalimanına ulaşmasını ‘herkesin istediğine’ inanıyorum. Ancak bu konfora sahip olmak için istemekten daha fazlasını yapmak gerektiğini de görüyorum.

Tabi bu noktada çeşitli platformlar, sivil toplum yapıları, kurum ve kuruluşların Yenişehir’de hava ulaşımına hareket kazandırmak için verdiği samimi mücadeleyi de yadsımamak gerekiyor.

Özellikle yolcu taşımacılığının yanı sıra kent iş dünyasının ihtiyacı doğrusunda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ‘BTSO Lojistik AŞ’ maharetiyle Yenişehir’i hava yolu kargo taşımacılığında bir üs konumuna getirmek hedefi için verdiği çabayı da önemsiyorum.

Fakat bu adımın da lojistik sektörünün kendi içinde sürecin teknik şartları nedeniyle bazı handikaplarla karşı karşıya kaldığı görülüyor.

Özellikle hava kargoda İstanbul’un operasyonel bir merkez olması, bazı bürokratik süreçler ve sektörlerin zamanla oturmuş alışkanlıkları, Yenişehir’de kargo taşımacılığının hedeflenen düzeyde hareket kazanmasının önünde duruyor.

Yenişehir’de hava kargo vizyonunu geliştirmek adına daha özgül adımlar atmak mümkün.

Bundan önce sizinle konuyla alakasız olacağını düşündüğünüz birkaç rakam paylaşmak istiyorum.

Bursa’nın ve Yenişehir’in tarım kenti kimliği artık herkesin ezberi haline geldi. Tarımsal ürünlerimiz de yurtdışı pazarlarında giderek yaygınlaşıyor.

Bilhassa salgın etkisinde geçen 2020’de artan gıda ihtiyacı, kentimizin tarımsal ürün ihracatına pozitif yansıdı.

‘Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri’ ihracatımız, 2020’de 2019’a göre yüzde 25 oranında artarak 41 milyon doların üzerinde gerçekleşti.

‘Meyve Sebze Mamulleri’ ihracatımız, 2020’de 2019’a göre yüzde 24 oranında yükseldi ve 122,5 milyon dolara erişti.

‘Yaş Meyve ve Sebze’ ihracatımız, 2020’de 2019’a göre yüzde 48 oranında tırmanarak 70 milyon doları aştı.

‘Zeytin ve Zeytinyağı’ ihracatımız, 2020’de 2019’a göre yüzde 7’nin üzerinde büyüdü ve 32 milyon dolara dayandı.

‘Kuru Meyve ve Mamulleri’ ihracatımız, 2020’de 2019’a kıyasla yüzde 119 oranında artarak 1,5 milyon dolarlara ulaştı.

Bunların yanı sıra ‘Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller’ ihracatımız da 2020’de 2019’a göre yüzde 6 oranında artışla 100 milyon dolara merdiven dayadı.

Yine ‘Süs Bitkileri ve Mamuller’ ihracatımız da 2020’de 2019’a göre yüzde 28 oranında arttı ve 4,5 milyon dolara çıktı.

Tüm bu alanlarda Bursa, 2020 yılında 370 milyon doların üstünde bir ihracata imza attı.

Bu rakamlarla birlikte artan gıda talebi düşündüğünüzde Bursa ve Yenişehir’in, hem kentimiz hem de hinterlandı bağlamında tarımsal lojistik açısından önemli bir üs olabileceğini düşünebiliriz.

Ki bizler bunu görüyor ve düşünürken de yalnız değiliz.

Gelelim asıl konuya; Türk Hava Yolları’nın hava kargo markası Turkish Cargo, İstanbul’daki merkezlerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle tarımsal operasyonuna yeni bir merkez aradığı konuşuluyor.

Yenişehir Havalimanı’nın da kentin tarımsal kimliğinin etkisiyle THY yönetiminin alternatifleri arasında yer aldığı söyleniyor.

Salgında önemli bir büyüme gösteren ve THY’nin alt markası olmaktan çıkıp bağımsız bir yapıya kavuşturulması planlanan Turkish Cargo için tarımsal operasyon merkezi olarak Bursa’dan daha iyi bir konum düşünülebilir mi?

Peki, ne yapmalıyız?

Kent dinamiklerinin böyle bir duyumdan haberi var mı? THY ile bu konuda herhangi bir temas kuruldu mu? Bilmiyorum.

Bildiğim bir şey varsa bu konunun kent gündeminde bir kamuoyuna dönüştürülmesi, şehrimizin siyasi aktörlerinin bu konuya sahip çıkıp girişimlerde bulunması gerektiğidir.

Biz, bekleyip göreceğiz dilerim onlar bu kez beklemezler…

Yazarın Diğer Yazıları