USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
08 Mart 2021 Pazartesi 16:38

BUGÜN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

BUGÜN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Varlığı ile her alanda ilerleme sağlayan kadınların günü.

Bu kadar önemli bir yere sahipken, bazı kişi ve çevrelere tarafından bu kadar görmezden gelinen, bu kadar değersizleştirilen kadınların günü.

Kadın her alanda bulunduğu ortamı yukarıya taşırken, maalesef ki bazı anlayışlar yüzünden hak ettiği yeri göremiyor.

Bunda sadece erkek ya da toplumların değil belki bir o kadar da kadınların da suçu var.

Birbirilerini desteklemedikleri ve haklarını bilmeyip savunmadıkları için.

Susmayı ve sinmeyi seçtikleri için.

Kadınlar günü nedeniyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde; Afrika’ya kadın ihracatçılara özel sanal ticaret heyeti düzenledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başlayan Türkiye’nin ihracatçı kadınlarına özel gerçekleştirilen programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da yazılı bir mesaj gönderdi. Programın açılışına Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle, Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Ahmet Melih Ulueren, Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, Türkiye’nin Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu, Türkiye’nin Darrüselam Maslahatgüzarı Onur Yay katıldı. Programın açılışında TİM Kadın Konseyi üyeleri de yer aldı.

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Emine Erdoğan mesajında, “Kıymetli Türkiye İhracatçılar Meclisi Ailesi, hangi coğrafyada olursa olsun, kadınların kalkındırılması, tüm dünyayı olumlu yönde etkileyecek bir güce sahiptir. Farklı toplumların kadınlarının ortak meseleleri, kardeşlik temeli üzerine kurulan iş birlikleriyle çok daha rahat çözülebilir. Afrika kıtası, ülkemizde ve gönüllerimizde çok özel bir yere sahiptir. O nedenle, Afrikalı kadınları destekleyen, aramızdaki diyalogu ve iş birliğini güçlendiren girişimler takdire şayandır. Kadın İhracatçılar Afrika Sanal Ticaret Heyeti’nin son derece hayırlı işlere vesile olacağına inanıyorum. 2005 yılında ülkemizin başlattığı Afrika Açılımı nice güzel meyve verdi. Bunlardan birisi de, Afrikalı kadınların, el emeklerinin değerlendirilebileceği adil bir pazar olan Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’dir. Ankara’da faaliyet gösteren merkez, Afrikalı kadınların el emeklerine saygının bir ifadesidir. Afrika Sanal Ticaret Heyeti’nin de bu çalışmaya aktif katılımını bekliyor, gayretlerinizin daim olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmasına tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Kadınların ekonomik hayata etkin ve eşitlikçi bir şekilde katılımı konusu bir gün değil her gün üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir husus. 8 Mart günü bize bu anlamda değerlendirme yapmak; kadının toplumsal, kültürel ekonomik ve siyasi hayattaki statüsünü ve rolünü gözden geçirmek için bir vesile olmaktadır. Ülkemizde bugüne kadar kadınlarımızın rolü ve statüsüyle ilgili yadsınamayacak kazanımlar sağlanmış olmakla birlikte daha fazla kadınımızın ekonomik hayata entegrasyonu için çalışmaya devam etmemiz gerektiği de sabittir. Ülkemizde son 15 yılda kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 23’lerden yüzde 34 seviyelerine ulaşmış, işveren kadın sayımız 49 binden 129 bine, kendi nam ve hesabına çalışan kadın sayımız ise 490 binden 800 bine, yönetici sayımız 126 binden 244 bine yükselmiştir. Dünya Ticaret Örgütü ve Dünya Bankası iş birliği ile hazırlanmış olan ‘Kadın ve Ticaret 2020’ raporuna göre gelişmekte olan ülkelerde kadınların dış ticaret yapmayan firmalarda iş gücünün yüzde 24’ünü oluşturduğu, dış ticaretle uğraşan firmalarda ise bu oranın yüzde 33’e çıktığı görülüyor” dedi.

Kadının daha özgür, daha aktif iş hayatında olduğu, şiddetten uzak günlerde bugünü kutlamak dileğiyle...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

------------------------------------

 

 

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

Yazarın Diğer Yazıları