USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
14 Şubat 2023 Salı 17:51

Bursa, Acıları Sarmak İçin Seferber oldu

Bursa, Acıları Sarmak İçin Seferber oldu

Kahramanmaraş merkezli iki depremin 10 ilimizde yarattığı yıkımın yaralarını ülke olarak günlerdir sarılmaya çalışıyoruz. Ailesini, yakınlarını, sevdiklerini enkaz altında yitiren depremzedelerin yaşadığı travma, kolay kolay atlatılacak gibi değil. Nitekim bizler, yaşananları anbean ekran başında izlerken dahi etkilenirken bu büyük acıyı yaşayanların Allah yardımcısı olsun.

Yaşanan acıların tesellisi, 85 milyonun tek yürek olup ortaya koyduğu dayanışma ruhu olmuştur. Hiç şüphe yok ki, enkaz altında sıkışıp hayata tutunma mücadelesi verenleri günler sonra sağ kurtaran Türkiye'nin gerçek kahramanları-arama kurtarma ekiplerinin insanüstü çabaları asla yadsınamaz. En büyük yıkımın meydana geldiği Kahramanmaraş’a depremin hemen ardından AFAD Genel Merkezi'nce görevlendirilen Bursa AFAD İl Müdürlüğü ekipleri, olağan üstü çabalarla sağ kurtulan depremzedelerin kahramanları oldular. Bursa AFAD İl Müdürü Yalçın Mumcu'nun sevk ve idaresini üstlendiği kentimizden giden 47 ayrı arama kurtarma ekibinden 900 kişi, depremin yıktığı Kahramanmaraş'a umut oldu.

Yine aynı şekilde Bursa Valisi Yakup Canbolat ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ilk günden itibaren önce Gaziantep'in ardından da Hatay'daki koordinasyonu sağlama görevi üstlenmişlerdir. Zaman zaman ulaşma imkânı bulduğumuz Başkan Aktaş, canlı yayınlarımıza katılarak bölgede ihtiyaç duyulan öncelikli araç-gereç ile barınma amaçlı malzemelerin büyük bir kısmının Bursa'dan gönderilmesinin gururunu yaşadıklarını vurguluyordu. Bursa'nın her daim hayırsever ve yardımsever insanların çoğunlukta yaşadığı bir şehir olmasıyla bizler de gurur duyuyoruz. Öyle değil mi? Depremin ilk gününden itibaren başta 18 belediyemiz olmak üzere AFAD'ın yönlendirmesiyle deprem bölgelerine binlerce TIR dolusu insanı yardım malzemeleri gönderildi.

 

ANA KADEME HATAY'DA

Yine Bursa'nın üstlenmesi istenilen önemli bir gelişme yaşandı. AK Parti Genel Merkezi'nin talebi üzerine AK Parti Bursa İl Yönetim Kurulunu oluşturan 30 kişilik ana kademe, deprem bölgesi Hatay'a gitti. Reyhanlı ilçesi ziyaret edilip tespit edilen ihtiyaçlarının biran önce bölgeye ulaştırılması amaçlanıyor. Görüştüğümüz AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, depremde zarar gören ilçenin 47 mahallesini tek tek ziyaret edip depremzedelerle görüşüp öncelikli ihtiyaçların tespiti çalışmaları yaptıklarını aktardı. Aynı gün, Hatay şehir merkezine giderek burada Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce çadırdan kurulan Başkan Alinur Aktaş'ın koordinesini sağladığı Afet Yönetim Merkezi’ni de ziyaret etti.  

 

OSMANGAZİ-YILDIRIM-İNEGÖL

Depremin ilk gününden itibaren başta büyükşehir olmak üzere Osmangazi, Yıldırım, İnegöl ve diğer belediyeler TIR'lar dolusu insani yardım ile araç-gereç ve personel desteği sağladı. Görevlendirildikleri değişik deprem bölgelerine dağılan Bursa ekipleri, İçişleri Bakanlığı tarafından bu kez Hatay merkez ve ilçeleri için görevlendirildi. Şu an Hatay'da öncelikli olarak barınma yerlerinin temini, hasarlı binaların tespiti ve enkaz kaldırılması gibi çalışmalar Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'ın yönettiği Afet Yönetim Merkezi'nden koordine ediliyor. Hatay'a giden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da çalışmaları takip ediyor. Kentimizdeki ilçe belediyelerinin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşların ardından çeşitli firmalar ve STK'ların adeta birbirleriyle yardım gönderme yarışına girdiği Bursa'nın maneviyat yönünden de ne kadar güçlü olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

 

BAŞIN DÜŞÜRSE DARA BTSO, ORADA

Bursa adına bir güzel örneğe daha tanık olduk. Bursa iş dünyasının lokomotifi BTSO, depremden etkilenen vatandaşlara yönelik bölgede AFAD koordinasyonunda konteyner kent kurmak için çalışma başlattı. Her biri 21 metrekare, tefrişatı olan ve bir adedinin bedeli 80 bin TL olan konteynerler için kampanya başlatan BTSO, ayrıca bugüne kadar 550’den fazla yardım TIR'ının talep edilen deprem bölgelerine ulaşmasını sağladı. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay başta olmak üzere BTSO ailesini yürekten kutluyorum. Bu arada BTSO’nun başlattığı konteyner kent kurma kampanyasına katılmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz: https://www.btso.org.tr/default.asp?page=notice/noticedetail.asp&id=59364 

Yazarın Diğer Yazıları