USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
27 Kasım 2020 Cuma 10:43

Bursa esnafı ne istiyor?

Bursa esnafı ne istiyor?

Pandemide ürküten ve normalleşme çizgisinden hızla uzaklaştıran bir durumla karşı karşıyayız. Haliyle iş dünyası, hem salgının hem de kısıtlamaların olumsuz etkilerini önemli ölçüde hissediyor. Kurumsal şirketler bir şekilde çıkış kapısı bulsa da KOBİ'ler, esnaf için şans her zaman yaver gitmiyor.

Bugün Bursa'nın en işlek caddelerinde bulunan birçok esnaf, siftah yapmadan evine gidiyor. İşin maddi boyutunun yanı sıra manevi açıdan oluşan sıkıntıları da hesaba katarsak olumsuz etkilerin uzun vadeye yayılması tehlikesi karşımıza çıkıyor. Pandemiyle birlikte daha çok sağlık ve gıda harcamalarında rekor düzeyde artışlar yaşandı ve yaşanacak da. Bu satırları okuyan siz, aylık harcamalarınızı gözünüzün önüne getirdiğinizde durumun sizin için de aynı olduğunu görürsünüz.

Son kısıtlamalarla paket servise geçilmesi, yemek sektöründeki birçok işletmeyi personelini zorunlu olarak izne çıkartmaya mecbur kıldı ve başka tedbirleri de gündeme getirdi.. Tüketim alışkanlarının değişmesi sınırlı sayıda sektör için olumlu yorumlanabilir ancak açıkta kalan sektör sayısı bir hayli fazla.

Esnafın sırtındaki temel yükler kira, elektrik-su-doğalgaz borçları ve vergiler... Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Ticaret Bakanlığı bünyesinde hummalı bir paket çalışması için kollar sıvanmış durumda. En azından daha fazla eksiye düşmemeleri adına bu temel ödemeleri gerçekleştirebilecekleri nakdi destek, kepenk indirme ve icralık olma risklerini bertaraf edecektir.

Çiçeği burnunda Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) temsilcileri ile hafta sonu bir araya gelme kararı aldı. Gündemde iş dünyasının acil kodlu beklentileri ve reform adımlarının iş dünyasını ilgilendiren boyutları etraflıca masaya yatırılacak.

Ankara gibi Bursa'da da iş dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda (BTSO) gündem, aynı... Nitekim online gerçekleştirilen Kasım Meclisi'nde BTSO Başkanı İbrahim Burkay, özellikle KOBİ'lerin sesi oldu ve kısıtlamalardan etkilenen işletmelere bir an önce hibe desteği verilmesi çağrısında bulundu Ankara'ya... Acil Eylem Planı çerçevesinde iş dünyasına pandeminin olumsuz etkilerinin asgari seviyede yansıması için çabalarını sürdüren BTSO, çeşitli birimlerde uzmanlaşmayı devreye alarak iş dünyasının taleplerini karşılamaya çalışıyor.

Peşi sıra Hizmet Ticaret Sektörü Genişletilmiş Toplantısı da Meclis ve Komite üyelerinin yoğun katılımıyla yapıldı. Sorun ve talepler not edildi ve BTSO nezdinde yürütülen çalışmalar detaylıca sektör temsilcilerine anlatıldı. Burkay'ın dile getirdiği önemli iki nokta var. Biri krediler, diğeri de kiralar... Bugün kentin herhangi bir caddesindeki esnafı ziyaret edin, birçoğundan kredi yükü ve/veya kiralar noktasında yaşadıkları cidddi sorunları duyarsınız. Kredi ile artık işlerin dönmez hale geldiği uyarısında bulunan Burkay'ın mesajı önemli, zira 46 bin üyenin temsilcisi konumunda. Elbette kısıtlamalar gerekli hatta daha fazlası da uygulanmalı ancak özellikle ucu ucuna bütçesini denk getiren KOBİ'ler ve hizmet sektörü esnafı, ekonomik açıdan büyük risklerle karşı karşıya.

BTSO Başkanı, ucuz kredi yerine hibe şeklindeki kamu desteğinin devlete yük getireceğinin de farkında ancak ekonominin önemli aktörlerinin sorunlarına da çare gerekiyor. Bir hafta önce yapılan TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda özellikle vergi ve prim yükünün azaltılması ve diğer beklentiler yönünde dosyalar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanlara birinci ağızdan iletildi. Malum kısa süre önce TBMM'den geçen yapılandırma düzenlemesi bir adımdı ancak iş dünyasının beklentileri farklı. Bu doğrultuda TBMM gündemine yeni bir ekonomik açılım pakedinin yılbaşı öncesi veya hemen sonrasında gelmesi muhtemel. Bu nedenle Elvan-Gül ikilisinin TOBB buluşmasından çıkacak sonuçlar mühim...

Yazarın Diğer Yazıları