USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
31 Mart 2022 Perşembe 12:50

Bursa, Fuarcılığın Yeni Dünya Markası

Bursa, Fuarcılığın Yeni Dünya Markası

Ersel PEKER

Malum pandemi nedeniyle dünyanın dört bir yanında fuar organizasyonları 2020 yılından beri sürekli ertelendi ya da iptal edildi. Hal böyle olunca ibre, sanal fuarlara kaydı ama fiziki fuarların tadını alamadı sektör temsilcileri. Ülkemizde fiziki fuarlar, yoğun katılımla devam ediyor.

Fuarlar; hem sektör temsilcilerinin; hem de paydaşların bir araya geldiği ve yeni iş birliklerinin hayata geçirilmesine fırsat tanıyan çok önemli platformlar. Dolayısıyla her fuar organizasyonu; hem sektörler özelinde, hem de ülke ekonomisi açısından büyük faydaları beraberinde getiriyor.

Gelelim yazımızın konusu olan fuar organizasyonuna… Dünyanın alanında en büyük ikinci fuarı 17-21 Mayıs tarihleri arasında Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) tarafından Bursa Ticaret ve Sanayi Odası iştiraki KFA Fuarcılık organizasyonunda HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı adı altında kapılarını açacak. 26’ncı kez düzenlenecek fuar için İstanbul’da lansman toplantısı yapıldı. Sektörün, fuardan beklentisi çok yüksek. Bunu açıklamalardan çok net anlayabiliyoruz.

Tekstil sektörünün 20-30 yıl öncesine kadar ucuz istihdam deposu olarak görüldüğünü vurgulayan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın şu sözleri bence ihracat dünyası için çok önemli: “Orta yüksek ve ileri teknoloji alanındaki yatırımlarla Türkiye’nin ortalama ihracat birim fiyatını 1,3 dolardan 4 dolara yükseltmeyi hedefliyoruz. Tekstil sektörümüz ise teknolojik dönüşüm, kreatif yaklaşımlar ve marka yatırımlarıyla bu rakamı 15-20 dolar seviyesine taşımayı başararak ülke kalkınmasında öncü rolünü sürdürüyor.”

Bu noktada önemli bir vurgu yapmak gerekir. BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın ortaya koyduğu ihracata dayalı kalkınma odaklı vizyon kapsamında KFA Fuarcılık şirketi, Ticaret Bakanlığı tarafından aldığı ‘Yurt Dışı Fuar Düzenleme Yetki Belgesi’ ile Türkiye adına farklı ülkelerdeki fuarlara ‘milli katılım organizasyonu’ düzenleyen bir kuruluş. Bursa’mıza hem yeni ihracatçılar kazandıran BTSO iştiraki KFA Fuarcılık’ın bugün uluslararası bir fuar olan HOMETEX’i gerçekleştirebilecek seviyeye gelmesi şehrimiz adına gerçekten gurur verici.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Sanayi Odası (İSO), İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve Uludağ Tekstil İhracatçılar Birliği’nin (UTİB) aynı masada sektör adına tek paydada buluşmasının mimarı, taşın altına elini koyan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay oldu.

Yanı sıra TÜGİAD Genel Başkanı ve DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, BUTTİM Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Şengül ve UTİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ufuk Oçak’ın lansman toplantısında yer almaları da Bursa adına çok önemli. Öyle görünüyor ki Bursa ev tekstili sektörü, BTSO’nun ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ sloganına yakışır şekilde sektördeki ağırlığını perçinlemiş durumda.

Mayıs ayındaki fuarın, Bursa ev tekstili sektörünün prestiji için stratejik önemde olduğunu düşünüyorum. Fuar süresince yapılacak görüşmelerin, atılacak imzaların sektör ve ülke ekonomisi için önemli kazanımlar sağlamasını temenni ediyorum.

Yazarın Diğer Yazıları