USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
23 Ekim 2023 Pazartesi 10:25

Bursa İçin Turizm Neden Önemli?

Bursa İçin Turizm Neden Önemli?

Turizm denilince ilk oluşan deniz, kum ve güneş algısı günümüzde değişmiş durumda. Bugün dünyada; doğal, tarihi, kültürel, sosyal ve estetik değerlere bağlı birçok turizm faaliyet alanı gelişmiş durumda.


Turizm, günümüzde döviz girdisini artırıcı ve istihdam sağlayıcı özellikleriyle ulusal ekonomiye katkıda bulunan, uluslararası kültürel ve toplumsal iletişimi sağlayıcı ve bütünleştirici etkisi ile de dünya barışının korunmasında büyük payı olan bir sektördür. 

Bugün artık kent yaşamının, trafik, stres, gürültü ve yapılı çevre içinde sıkışmış rutin yaşam tarzı insanları doğaya ve doğal yaşama doğru yönlendirmekte. Yine doğayı koruyarak yaşama, keşfetme, farklı kültürleri anlama, yereldeki kaynakları ve getirisini yerel halkla paylaşma, yerel ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı ile olası tüm bunlar. Tüm bu nedenlerden dolayı turizm, Türkiye için yaşamsal önemde.


Bu bağlamda Bursa da tarihi ve kültürel zenginlikleriyle öne çıksa da aslında doğa ve sağlık turizmi açısından da bir potansiyel taşımakta.


Marmara Bölgesi ve özellikle Bursa, tarihi ve kültürel potansiyelinin yanında biyoçeşitlilik ve yoğun bitki varlığı ile de ülkemizin doğa turizmi açısından Karadeniz Bölgesi'nden sonra en önemli alanlarından biri.


Coğrafi konumu, sahip olduğu zengin ve yoğun orman alanları ve Uludağ Milli Parkı; Bursa’yı botanik turizmi, foto safari, doğa yürüyüşü, doğa gözlemciliği, tıbbi bitkilere bağlı sağlık turizmi, macera oyunları turizmi ve bitki varlığına bağlı doğa turizmi alanlarında merkez olabilecek bir konuma taşımakta. Bir de klasik tatil anlayışından eğitim, çevre, keşif, macera-eğlence alanlarına kayılması, turistlerin ve turizmcilerin doğaya ve doğal kaynaklara yönelmelerini sağlamakta artık.


Farklı turizm olanaklarına sahip olan Bursa, son dönemlerde gerçekleştirdiği turizme yönelik hamlelerle sektörden aldığı payı sürekli arttırmaya çalışıyor. Çünkü Bursa, bir sanayi anakenti olduğu kadar aynı zamanda potansiyeliyle de bir turizm kenti.


Bursa’daki sektör temsilcileri, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası yaptıkları değerlendirmelerde sağlık turizmden kış turizmine, inanç ve doğa turizminden kongre turizmine kadar Bursa’da var olan potansiyelin nasıl geliştirileceğine yönelik yoğun çaba içerisinde. Bursa Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve çeşitli sivil toplum örgütleriyle sektör temsilcileri bu konuda önemli işler yapmakta. Ancak bir eşgüdüm eksikliğini de görmek gerekiyor.

Türkiye, her yıl dış ticaret açığı vermekte olan bir ülke. Bu açık da daha çok dışarıdan alınan petrol ve doğalgazdan kaynaklanmakta. Türkiye, bu enerji kaynaklarından epey yoksun süreçlerden geçerek çeşitliliği artırmaya çabalamakta son yıllarda. 2023 hedefi önce 100 milyondu. Bu, daha sonra 75 milyona çekildi. Savaş ve ekonomik nedenlerle yine de bu yıl Türkiye’ye gelen turist sayısının 65 milyonu aşacağı öngörülüyor. Bu açıdan bakıldığında turizm, aslında Türkiye’nin petrolü, doğal gazı durumunda. Her yıl cari açık kadar gelir getirebilecek, 50'den fazla sektöre doğrudan artı değer yazacak bir sektör bu. O yüzden herkesin taşın altına elini koyması çok ama çok önemli.

Yazarın Diğer Yazıları