USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
03 Ekim 2022 Pazartesi 16:54

Bursa İş Dünyası Neden Yarış İçindeydi?

Bursa İş Dünyası Neden Yarış İçindeydi?

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) hafta sonu gerçekleşen Meslek Komiteleri ve Meclis Üyesi seçimi dosta düşmana mesaj niteliğindeydi adeta. 50 binden fazla üyesi bulunan Oda tarihinde, 12 bini aşan katılımcı sayısıyla ilginin bu denli yoğun olduğu bir seçim yaşanmamış. Nitekim adayı da, kazananı da öncesinden belli olmasına rağmen.

133 yıllık köklü bir geçmişe sahip BTSO’daki seçimlerle meslek komite sayısı 63'ten 70'e, Meclis üye sayısı da 134’ten 155’e yükseldi. Küresel ekonomide önemli bir dönüşüm süreci yaşanırken Bursa'da son yıllarda BTSO liderliğinde hayata geçirilen projeler gösteriyor ki, Burkay'ın görev sürecinde kentimiz ve ülkemizin hedeflerine katkı koyan çalışmaları, iş dünyası tarafından da karşılık buluyor. Aslında sadece iş dünyası değil, istihdam anlamında da önemli yatırımlara öncülük eden BTSO, kentimize kazandırdığı TEKNOSAB projesiyle 10 binlerce insana iş kapısının açılmasına liderlik etmiştir.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın hayata geçirdiği Küresel Fuar Acentesi aracılığıyla ilk kez pasaport çıkartan binlerce iş insanına yurt dışındaki fuarlara katılım imkânı sunulması da, bence yapılmış en önemli hizmetlerden biridir. Çünkü rutin uygulamada, dünyanın neresinde bir fuar varsa orada çok sayıda ilgili firmanın, kendi başına katılım göstererek ürününe pazar aradığına şahit oluyoruz.
Dünya genelindeki fuarlara katılım gösteren iş insanlarımız, aynı zamanda ülkemizin birer tanıtım elçisi görevini de üstlenmiş oluyorlar. Zira buralarda gösterdikleri ticari ahlak ve güven, ülkemizin her konuda tercih sebebi oluşturmaktadır.

Elbette kente değer katan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) de kentimizde en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline gelmiştir. Yanı sıra ticari hacmi küçülen sektörlerin sorunlarına çözüm bulunması noktasında merkezi hükümet nezdinde ilgili bakanlıklarla görüşülüp somut adımların atılmasında BTSO'nun üstlendiği sorumluluk da yadsınamaz nitelikte önemli bir gerçektir.

Baştan sona takip ettiğimiz oda seçimlerindeki yüksek oranda katılımın bende oluşturduğu izlenim şu: İş dünyası temsilcileri, yeni dönemde BTSO'nun hedef koyduğu projelerde pay sahibi olabilmek adına, Başkan İbrahim Burkay’ın belirlediği vizyona nasıl daha fazla katkı sunacağını göstermek için adeta yarış içindeydi.

Velhasıl, küresel sıkıntılara rağmen Bursa iş dünyasının gelecek adına umutlu olduğunu gözler önüne seren BTSO Meclis ve Komite Üyesi seçimindeki birlik ve beraberlik tablosunun kentimiz ve de ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyoruz. 

Yazarın Diğer Yazıları