USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
31 Temmuz 2023 Pazartesi 15:01

Bursa İş Dünyası ve Üniversiteden Teknoloji Atağı

Bursa İş Dünyası ve Üniversiteden Teknoloji Atağı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ULUTEK Teknopark ve Bursa Uludağ Teknoloji Transfer Ofisi’nin (Bursa Uludağ TTO) olağan genel kurulları tamamlandı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda ULUTEK Teknopark’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan İbrahim Burkay, Rektör Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Doğangün, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı ve ULUTEK Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Taşdelen Engin, BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, ULUTEK Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz ve Bursa Uludağ TTO Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Eren ile diğer üyelerin hazır bulunduğu genel kurulda yeni dönemin yol haritaları da belirlendi.

 

Teknoloji Tabanlı Kalkınmayı Destekliyor

Genel Kurul öncesi açıklamada bulunan BTSO ve ULUTEK Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ULUTEK Teknopark’ın akademik aklın ekonomik değere dönüşümünü sağlayacak merkezlerden birisi olduğunun altını çizdi. Bursa iş dünyası olarak Bursa’yı Türkiye’nin yüksek teknoloji üretiminin merkezi yapmak adına çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Burkay, “Yoğun rekabetin yaşandığı günümüzde ülkelerin küresel ölçekteki yerini, yeni bilgi üretebilme kapasiteleri ve teknolojik gelişimi belirliyor. Üniversite-sanayi işbirliği modeli ise bilgi ile teknoloji uygulamalarını aynı platformda buluşturuyor. Bu önemli birliktelik, ülkelerin teknoloji tabanlı kalkınmasına en önemli destekleri sağlıyor. Hedefimiz ülkemizdeki Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine hizmet eden bir bölgeyi kentimize kazandırmak. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak Üniversitemiz ile birlikte geçmişten bugüne çok güzel ilişkiler içerisindeyiz. İnşallah bu birlikteliği arttırarak devam edeceğiz.” diye konuştu.

 

'Nicelik Değil, Nitelik Artırılacak'

48 yıllık akademik ve bilimsel bilgi birikiminin sonucunda YÖK tarafından 23 zraştırma üniversitesi arasına dahil edildiklerini söyleyen BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz da bu sıralamadaki yerlerini sağlamlaştırabilmek adına hep birlikte hareket etmeleri gerektiğini vurguladı. İş dünyası ile son yıllarda yakalanan sinerjinin Üniversiteye de olumlu katkıları bulunduğunu aktaran Yılmaz; “Bursa Uludağ Üniversitesi, 2021 yılında araştırma üniversitesi oldu. Üniversitemiz; Ar-Ge kapasitesi ve nitelikli akademisyen mevcuduyla hem bilimsel literatüre, hem de Türkiye ekonomisine büyük katkılar vermektedir. Yeni dönemdeki hedefimiz Bursa Uludağ Üniversitesi’nin Ar-Ge, eğitim-öğretim ve toplumsal katkı konularından nicelikten ziyade niteliğinin artırılması olacaktır. Bursa ekonomisinin çatı kuruluşu BTSO ve diğer kurumlarla yürüttüğümüz çalışmalar öğrenci, akademisyen, iş insanı ve ülkenin kalkınma vizyonu dahil her aşamada gözle görülür katma değerler oluşmasına vesile oluyor. Türkiye’nin en iyi teknoparkları arasında yer alan ULUTEK’imiz ve Teknoloji Transfer Ofisimiz de Ar-Ge ve teknoloji üretilmesi, bu teknolojilerin projelendirilmesi ve akademik çalışmaların ticari değere dönüştürülmesinde bizlere özel katkılar sunuyor. Gerçekleştirdiğimiz olağan genel kurullar ile yeni dönemde bu kurumlarımızda görev alacak yöneticilerimizi belirledik. Çok daha nitelikli projelerin üretilmesi ve Bursa’mıza ve ülkemize yeni değerlerin kazandırılması adına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.