USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
08 Şubat 2023 Çarşamba 10:58

Bursa İş Dünyasından Yardım Seferberliği

Bursa İş Dünyasından Yardım Seferberliği

Türkiye, 6 Şubat’a tarihin en büyük felaketlerinden biriyle uyandı. Deprem, Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Adana’da büyük yıkımlara ve can kayıplarına neden oldu. Kurtarma ekiplerinin hava muhalefeti ve zor koşullar altında zamanla mücadelesi sürerken, Bursa iş dünyası yardım seferberliği başlattı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Valiliği koordinasyonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğinde depremzedelerin ihtiyaçları doğrultusunda bölgeye yardım malzemeleriyle yüklü 148 TIR gönderildiğini açıkladı.

BTSO, iş dünyasının yardımlarını koordine etmek amacıyla Bursa Valiliği öncülüğünde ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde kriz masası oluşturdu. Depremzedelere gönderilmek üzere toplanan yardımların daha sağlıklı ve nitelikli bir şekilde yüzlerce gönüllü kişi tarafından tasnif edilerek TIR’lara yükleme işleminin yapıldığı merkezde basın mensuplarıyla bir araya gelen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, “Ülke olarak özellikle doğal felaketlerin olduğu her dönemde birlik ve dayanışma içinde hareket etmeyi başaran bir toplumuz. Bursa iş dünyamız, depremzedelerin ihtiyacı olan malzemelerin toplanması için büyük bir gayret içinde. Özellikle bölgenin ihtiyacı olan başta ısıtıcı ve gıda malzemeleri olmak üzere bebe ve çocuk kıyafetleri gibi birçok malzeme merkezimize getiriliyor. Burada tasnif edilerek, TIR’lara yükleniyor." dedi.

 

BTSO, Kriz Masası Oluşturdu

BTSO'nun kurduğu kriz masasının iş dünyasının yardımlarını yönlendirmede çok etkin çalıştığına dikkati çeken İbrahim Burkay, “İş dünyamızın katkılarıyla şu ana kadar 150’ye yakın TIR, yardım malzemeleriyle doldurularak, deprem bölgesine sevk edildi. Yardım seferberliğine gönülden destek sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Yaşadığımız her felakette olduğu gibi içinden geçtiğimiz bu zor günleri de en büyük gücümüz olan milli birlik ve dayanışma ruhuyla aşacağımıza yürekten inanıyorum. İnşallah bu örnek birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla, devletimizin mücadelesini destekleyerek, yaralarımızı hızla saracağız. Bu vesileyle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

 

Birlik Olma Zamanı

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, "10 ili etkisi altına alan ve neredeyse oradaki hayatı, yaşamı durduran bir hadiseyle karşı karşıyayız.” dedi. Bölgenin ciddi manada iş makinasına, jeneratöre ve aydınlatmaya ihtiyacı olduğunu dile getiren Gürkan, “İş dünyasından ve hayırseverimizin bu konuyla alakalı önemli destekleri oldu. Bu destekler bizler için çok önemli. Çünkü gün birlik olma zamanı, hep beraber hareket etme zamanı." dedi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Çelik ise ülke olarak yaşanan bu acının herkesi derinden yaraladığını, 10 ili etkileyen deprem nedeniyle 85 milyonun tek yürek olduğunu vurguladı.