USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
01 Eylül 2022 Perşembe 09:12

Bursa, İş Dünyasıyla Gelişiyor

Bursa, İş Dünyasıyla Gelişiyor

 

Dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci gösterdi ki bundan sonra hiç bir şey eskisi gibi olamayacak. İklim değişiklikleri, temel gıda ürünlerinde yaşanan tedarik sıkıntıları ve dünyanın neresinde olursa olsun yaşanan savaşlar artık sadece savaşan ülkeleri değil tüm dünyayı bir şekilde etkisi altına alıyor.

Kaygı verici olumsuzluklar gösteriyor ki, ülke olarak dışa bağımlılığımızı azaltacak kaynaklar bulup bunlardan azami derecede yararlanmak zorundayız. Akdeniz'de doğalgaz ve petrol aramasının yanında enerji yatırımlarına yönelik teşvikler kendine yetebilen güçlü Türkiye için önemli etkenlerdir. Tıpkı, Türkiye merkezli otomobil üretici Türkiye Otomobili Girişim Grubu (Togg) şirketinin 29 Ekim'de Bursa Gemlik’te inşaatı hızla devam eden fabrikasında üretime başlayacak olması gibi. Ülkemiz için önemli bir yatırım olan elektrikli otomobil üretim fabrikasının Bursa’da olması kentimiz adına gurur vericidir.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay'ın da vurguladığı üzere dünyada rekabetin uzaya taşındığı, yapay zekâ teknolojileri ve sanal gerçeklik gibi sınırları bile tahmin edilemeyen fırsatlar var. Gelecek adına dünyayla rekabet gücümüzü ortaya koyacak milli otomobilimiz Togg ile yarım kalan 60 yıllık hayalin gerçeğe dönüşmesi ülkemiz adına önemli bir gelişmedir.

Hafta başında Togg’un önemli misafirleri vardı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun öncülüğünde Türkiye genelinde bulunan 365 oda ve borsaların başkanları Togg’daki toplantı için Gemlik’teydi. Başkanlar, otomobil üretim üssündeki çalışmalar hakkında bilgilerin aktarıldığı toplantının ardından fabrikanın üretim aşamasındaki bölümlerini gezdi. Heyet, aynı gün GUHEM'de verilen akşam yemeğinde bir araya geldi.

Ertesi gün de BTSO ev sahipliğindeki Bursa İş Dünyası Buluşması toplantısına katılan Hisarcıklıoğlu, “365 oda borsa başkanımıza, BTSO ve BTB başkanlarıma özellikle teşekkür etmek istiyorum. Allah onlardan razı olsun. İbrahim Burkay kardeşimin ifade ettiği gibi oda ve borsalar ne iş yaptığını bu devrede gösterdiler. Ben Ankara’da gece gündüz çalıştıklarına şahidim” ifadeleriyle övgüde bulundu. TOBB Başkanı, Bursa Ticaret Borsası'nın Hizmet Binası ile Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılış törenine de katıldı ve Borsa’nın ülkenin yüz akı olduğu gibi aynı zamanda Avrupa Ticaret Borsalar Birliği'ne Türkiye'den katılan tek borsa olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, bir de müjde verdi. TOBB olarak kente pek çok eser kazandırdıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, oda olarak yeni bir girişim başlama kararı aldıklarını belirterek İnegöl, Gemlik, Karacabey, İznik, Orhangazi, Mustafakemalpaşa ve Yenişehir'de 7 yeni okul daha yapacaklarını söyledi. Şehrimiz adına tüm bu güzel gelişmeler, iş dünyasıyla gelişen Bursa'nın farkını ortaya koymaktadır. 

Yazarın Diğer Yazıları