USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
23 Haziran 2021 Çarşamba 16:06

BURSA, TURİZMDE YARALARINI SARIYOR MU?

BURSA, TURİZMDE YARALARINI SARIYOR MU?

TÜRSAB Güney Marmara BTK Başkanı Murat Saraçoğlu, pandemi döneminde Bursa’da turizmin adeta kabuk değiştirdiğini belirterek yaz sezonu için umutlu konuştu.

 

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Bursa’da aşılama çalışmalarının ivme kazanması, turizm sektörüne yönelik umutları artırdı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu, “Temmuz ayından itibaren yurt dışından Türkiye’ye seyahatlerin artmasını ön görüyoruz” dedi.

 

SEYAHATLER DAHA DA ARTACAK

Turizm sektörünün son bir haftadır aşılamanın önemli bir geri bildirimini aldığını söyleyen TÜRSAB Güney Marmara BTK Başkanı Murat Saraçoğlu, “Dünya genelindeki aşılama çalışmalarının hızlandırılması, uluslararası seyahatlerin de artmasını sağlıyor. Bunun yanında kentimiz başta Orta Doğu pazarından Kuveyt, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinden yoğun bir şekilde turist çeken bir bölge konumunda. Orta Doğu’daki aşılama uygulamaları Bursa’da otellerdeki rezervasyonları dolma noktasına getirdi. Önümüzdeki günlerde kentimize yapılacak uçuşlar da büyük oranda artacak. Dolayısıyla aşılanma oranlarının ülkemizde ve dünyada artması turizmcilere olumlu sinyaller veriyor” ifadelerini kullandı.

 

‘İYİ BİR YARI SEZON OLACAK’

Bursa’nın pandemi döneminde turizmde yeni uluslararası pazarlara açıldığını da belirten Murat Saraçoğlu, “İç pazarlardaki bölgelerimizde turizm değerlerini çeşitlendirebilmemiz konusunda bizlerin ortak görüşleri kapsamında çalışmalar yürütülüyor. Bursa’da sezon geç başlayacak ve insanlar nasıl ilerleme kaydedeceği hakkında şüpheli durumda. Bunun için ‘Önce sağlık’ sloganından yola çıkılarak sezon içerisinde gözlemler yapılacak ve turizm hareketliliğinin Koronavirüse etkisi tespit edilecek. Tüm bunları ele aldığımızda, Bursa’da 2021 yılı içerisindeki turizm hasarının onarılması şu an için ihtimal dâhilinde görünmüyor ama yine de geçen seneden daha iyi bir yarı sezon bekliyoruz. 2022 ve 2023 yıllarından itibaren ise 2019 yılının turizmdeki başarısının üzerine çıkacağımızı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Özel Haber: Sevdanur Kaya