USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
21 Eylül 2022 Çarşamba 00:00

Bursa Turizmi Sahipsiz Değil

Bursa Turizmi Sahipsiz Değil

            Yıllardır Bursa’nın, turizm pastasından hak ettiği payı alamadığı ezbere şekilde söylenir. İş, taşın altına elini koymaya gelince çok fazla kişi ortaya çıkmaz. Ne var ki Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın kentin turizm potansiyelini açığa çıkarma anlamında çok değerli çalışmaları oldu ve olmaya da devam ediyor.

          İlk kez bu yaz yapılan Botanik Park’taki Bursa GastroFest, çok önemli bir adımdı. Şehrin gastronomi turizminden hak ettiği payı alması için gerçekleştirilen festivalin en büyük destekçileri Büyükşehir Belediyesi ve BTSO olmuştu.

            Bu kez de Osmanlı saray mutfağının doğduğu şehir olan Bursa’nın tescilli lezzetleri, Büyükşehir Belediyesi’nin 23-25 Eylül tarihlerinde düzenleyeceği 'İpeksi Lezzetler Gastronomi Festivali’ ile vitrine çıkacak.

            Gördüğünüz gibi şehrin turizm rotasının oluşturulmasında hem Büyükşehir’in, hem de BTSO’nun çok büyük katkıları var.

            Öyle ki turizm odaklı çalışmalar, geçtiğimiz günlerde turizm sektörü profesyonellerini bir araya getiren Bursa SKAL Kulübü’nün Eylül Ayı Toplantısı’nın da ana gündemini oluşturdu. Programın konuğu BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’dı. Bursa SKAL Kulübü Başkanı aynı zamanda BTSO Meclis Divan Kâtibi Gülçin Güleç ve sektör temsilcilerinin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda sektörün sorunlarına ve taleplerine kulak veren BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, çok önemli bir söylemde bulundu.

            Turizme bakışından övgüyle bahsettiği Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş için şu ifadeleri kullandı: “Ne zaman davet etseniz geliyor kendisi… Çağırdınız mı geliyor. Ne zaman bir yere çıksa hep turizm, hep turizm anlatıyor. Burada yeter ki taleplerinizi doğru şekilde iletin, yapar. İşin sahibi, sizsiniz. Siz planlama yapacaksınız, Alinur Başkan’ı toplantıya davet edeceksiniz ve anlatacaksınız. İstediniz mi yapar…”

Şehrin pek çok meselesinde olduğu gibi turizm konusunda da son derece ilgili ve atak bir yapıda olan Büyükşehir Belediye Başkanı’nın turizm odaklı birçok çalışmaya öncülük yaptığını unutmayalım. Aktaş’ın duyarlılığının altını çizen BTSO Başkanı Burkay’ın bu anlamda sarf ettiği sözler ve turizmi geliştirme yönünde ortak çabaların süreceği yönündeki mesajı çok önemli ve de anlamlı.

Velhasıl Bursa turizmi sahipsiz değil. Valiliği, Büyükşehir’i, BTSO’su ve deneyimli sektörel yapısıyla… 

Yazarın Diğer Yazıları