USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
08 Ağustos 2022 Pazartesi 16:12

Bursa Vites Yükseltti

Bursa Vites Yükseltti

 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay'ın, Bursa'nın sadece Bursa'dan ibaret olmadığı en güzel anlatan ‘Bursa büyürse Türkiye büyür’ sözleri olmuştur.

Rakamlar da aynen öyle söylüyor... Türkiye ekonomisinin lokomotifi şehirleri arasında yer alan Bursa, yılın ikinci yarısında ihracat artışı ile başlayarak farkını bir kez daha ortaya koymuştur.

Bursa'da 10 sektörden 6'sında artış yaşanırken bu durumun toplam ihracattaki çıkışını da etkilemiş. Bu da Bursa iş dünyasının ortaya koyduğu gayret ve çabanın ne kadar önemli olduğunu net bir şekilde ortaya koymuştur.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre kentin ihracatı yüzde 9.9 artışla 1 milyar 37 milyon dolara uluşmuş durumda. İlk 7 aylık dönemde yüzde 4.7 yükselen Bursa ihracatı, 8 milyon 953 milyon dolara ulaştı.

İller bazındaki sıralamada İstanbul, zirvedeki yerini koruyor. Nitekim İstanbul, yılın ilk 7 ayında 56 milyar 885 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

İkinci sıradaki Kocaeli ise 11 milyar 925 milyon dolar ihracata ulaştı. Üçüncü sırada yer alan Bursa, 8 milyar 953 milyon dolar ihracata imza attı. Dördüncü sıradaki İzmir de 8 milyar 210 milyon dolar ihracata ulaştı.

Otomobil sektöründeki en büyük artış ise Bursa’ya ait. Zira bu ay otomotiv ihracatı gerçekleştiren ilk üç il arasında en büyük artışı yüzde 31.5 ile Bursa yaptı.

Bursa'nın otomotiv ihracatının 336.5 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade eden Uludağ İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği Başkanı Baran Çelik, Bursa'nın en çok ihracat gerçekleştirdiği Almanya, ABD, İspanya, İtalya ve Fransa'ya ihracatını da artırdığını belirtiyor.

Bu ülkelerden en çok yüzde 111 artışla ABD'ye yapılan ihracat dikkati çekiyor. Bursa'dan ABD'ye yapılan ihracattaki artış, otomotiv ve çelik sektörlerinde yüzde 200'ü geçmiş.

Rakamlar da Bursa'nın yılın ikinci yarısına ihracat artışıyla başladığını gösteriyor. 

 

Yazarın Diğer Yazıları