USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
05 Ocak 2021 Salı 16:19

Bursa yeniden ihracatta ikinci sıraya yükseldi

Bursa yeniden ihracatta ikinci sıraya yükseldi

Zorlu bir yılı geride bıraktık.

Yeni yılın da mükemmel olmasını beklemiyoruz.

Umudumuz aşı ile birlikte yılın ikinci yarısının hareketli geçmesi.

Ama bu yıl güzel şeyler de oldu.

İhracat rakamları rekor kırdı.

Eylül ayında Cumhuriyet tarihinin en yüksek Eylül ayı ihracatı yapıldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan , düzenlediği "2020 Yılı Dış Ticaret Değerlendirme Toplantısı"nda, 2020 yılını ihracatta tarihi bir rekor ile kapattıldığını söyledi.

Pekcan; "169,5 milyar dolarlık ihracat, ihracatçılarımızın başarısıdır, Türkiye’nin başarısıdır." dedi.

Geçen yıl ekim ayında 17,3 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamının yakalandığını hatırlatan Bakan Pekcan, "2020 yılının son ayında bu rekorumuzu daha da geliştirmenin memnuniyetini yaşadık. 2020 Aralık ayında ihracatımız, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16 artışla 17 milyar 844 milyon dolar olmuştur. Bu tüm zamanların en yüksek aylık ihracat tutarıdır. 2020 gibi zor bir yılın, böylesine önemli bir rekorla kapatılmasını temin eden ihracatçılarımızı canı gönülden tebrik ediyorum. 17,8 milyar dolarlık ihracat, Türkiye’nin dış ticaretteki gücü ve dinamizminin somut bir göstergesidir. Bu şekilde 2020 yılını 169,5 milyar dolarlık ihracatla kapamış olduk. Başta Avrupa Birliği olmak üzere, pek çok ihracat pazarımızda yaşanan ciddi ekonomik küçülmeye ve dış talep daralmalarına rağmen gerçekleştirilen 169,5 milyar dolarlık ihracat, ihracatçımızın başarısıdır, Türkiye’nin başarısıdır" açıklamasında bulundu.

2020 yılında gerçekleştirilen 169,5 milyar dolarlık ihracatla Orta Vadeli Program'da 2020 yılı için hedeflenen 165,9 milyar dolar ihracat hedefinin aşıldığını vurgulayan Pekcan, "Pandeminin etkisiyle ihracatımız yılın ikinci çeyreğinde 32,4 milyar dolara kadar gerilemiştir. Yılın üçüncü çeyreğinde ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 33,8 oranında hızlı bir toparlanma ile 43,3 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Şimdi sürpriz, yılın son çeyreğinde artık büyüme fazına geçilmiş ve çeyreklik ihracatımız ilk defa 50 milyar dolar seviyesinin üzerinde gerçekleşmiştir. En büyük ticaret ortağımız olan Avrupa Birliği’nde salgında ikinci dalganın yaşandığı ve kısıtlama tedbirlerinin alındığı yılın son çeyreğinde ihracatımız bir önceki çeyreğe göre yüzde 18,4, 2019 yılının son çeyreğine göre ise yüzde 6,7 artarak 51,2 milyar dolar olmuştur. Dolayısıyla, 2020 yılı aralık ayı ile gelen en yüksek aylık ihracat rekorunun yanında, 2020 yılı son çeyreği itibarıyla 51,2 milyar dolarlık ihracatla en yüksek çeyrek dönem ihracat rekoru da kırılmıştır" dedi.
Türkiye rakamları böyleyken, Bursa'nın ihracat rakamlarına da bakmak gerekirse.

Bursa için de aslında önemli bir yıl oldu.

Geçen yıla oranla yıllık bazda ihracat rakamlarında düşüş yaşansa da bu yıl 2017 yılından sonra il sıralamasında ikinci sıraya yükseldi.

12.8 milyar dolar ihracat yapan bursa, Kocaeli'yi ufak bir farkla da olsa geçerek, iki yıl aradan sonra ihracatta ikinci konumda yerini aldı.

Bundan sonra ikinciliği kaptırmamayı umut ediyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları