USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
02 Kasım 2022 Çarşamba 00:39

Bursa'da Sanayide Büyük Yangın!

Bursa'da Sanayide Büyük Yangın!

Akşam saatlerinde Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde (BOSB) faaliyet gösteren bir tekstil fabrikasında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Yangının haber alınmasıyla birlikte çok sayıda itfaiye, AFAD, polis ve 112 acil sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi. İtfaiyecilerin yoğun çalışma başlattığı sırada emniyet güçleri de güvenlik tedbiri aldı. Hızla yayılan yangın nedeniyle zaman zaman fabrikada patlamalar meydana gelirken alevler ve dumanlar, şehrin birçok noktasında görüldü. Yangının ilerleyen saatlerde başka tesislere sıçradığı iddia edildi.

 

VALİ: PATLAYICI DEĞİL YANICI MADDE VAR

Fabrika çalışanlarının yanı sıra üretim testisine çok yakın bir noktada yer alan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yatılı yurdunda kalan 85 öğrenci, tedbiren tahliye edildi. Bursa Valisi Yakup Canbolat, "Büyükşehir Belediyesinin, ilçe belediyelerinin, AFAD, Orman Bölge Müdürlüğü ve emniyetin tüm imkanlarını buraya seferber ettik, TOMA'lar dahil. Müdahale yapılıyor. İnşallah kısa zamanda kontrol altına alacağımızı düşünmekteyiz. Fabrikanın tamamı yandı. Fabrika sahipleri, içeride herhangi bir kişinin kalmadığı, bütün çalışanların tahliye edildiğine dair bize bilgi verdiler. Çevre fabrikalara yayılmaması konusunda gayreti sarf edip yangını kontrol altına alıp söndürmek istiyoruz. Bir olumsuzluk yaşanabilir endişesiyle tüm öğrencilerimizi oradan başka bir pansiyonlarımıza tahliye ettik. Tamamını sağlıklı şekilde tahliye ettik. Öğrencilerimizde bir problem yok. Yalova, Kocaeli, Eskişehir ve Balıkesir'den takviye ekip de istedik. Herkesin gönlü rahat olsun. Yangın bölgesine vatandaşlarımızın gelmesini gerektirecek bir durum yok. Fabrikada patlayıcı madde yok ama yanıcı madde var. Kumaş nihayetinde tekstil ürünleri var. Patlayıcı madde olmadığını firma yetkilileri bize söyledi" açıklamasını yaptı.

AKTAŞ'TAN 'POLYESTER' VURGUSU
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da "İçeride öbek öbek farklı noktalarda polyester malzemesi var, ham maddesi var. Bundan kaynaklanan bir sıkıntı olabilir düşüncesiyle müdahale ediliyor. İnşallah herhangi bir fabrikaya sıçrama olmadan sabaha kadar bu çalışmalar devam edecek. Ben istirham ediyorum, burada yangın sebebiyle lüzumsuz bir kalabalık yapılmasın. Tüm ekip ve imkanlarla müdahale ediliyor. Yani bu araç sirkülasyonunun rahat bir şekilde gidip gelmesi için de burayı rahat bırakmak gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Buradaki fabrika, 10-12 dönüm alana sahip" diye konuştu.