USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
02 Ağustos 2023 Çarşamba 09:32

Bursa'daki Büyük Yangında Hasar Çok

Bursa'daki Büyük Yangında Hasar Çok

Bursa İnegöl'de iplik fabrikasında başlayan ve 10 fabrikada etkili olan yangına havadan 2 uçak ve 4 helikopter, karadan da 105 itfaiye aracı ve 200 personelle müdahale edildi.

İnegöl Mobilya Sanayi Bölgesi'nde bulunan bir iplik fabrikasında Salı günü saat 16.25’te yangın çıktı. Alevler aynı kompleks içindeki 4 fabrikayı sararken, ardından 6 fabrikaya daha sıçradı. Yaklaşık 4.5 saattir devam eden yangına havadan 4 helikopter ve 2 yangın söndürme uçağı ile karadan 105 itfaiye aracı ile 200 personel müdahale edildi. Havanın kararması ile birlikte hava araçlarının müdahalesi dururken, yangın söndürme çalışmasına polis ve jandarma ekiplerinin TOMA araçları da destek verdi. Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da yangın söndürme çalışmalarını olay yerindeki Büyükşehir Belediyesi’nin AKOM aracından takip etti.

 

10 Fabrikada Etkili Oldu

Havanın kararmasıyla karadan süren çalışmayla yangın kontrol altına alındı. Yaklaşık 110 dönümlük alanda 10 civarındaki fabrikada etkili olan yangında soğutma çalışmaları sabah itibariyle sürdürüldü. Organize Sanayi Bölgesi'nde tek bir çatı altında kurulu 10 civarında fabrikada etkili olan yangına, 2 yangın söndürme uçağı ve 4 helikopterin yanı sıra çok sayıda kara ekibiyle müdahale edildi. Zaman zaman patlamalar meydana gelen tesislerdeki alevlere müdahale sırasında 4 kişi dumandan etkilendi. Yangında büyük maddi hasar oluşurken olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

 

KOSGEB Acil Destek Kredisi Verilecek

Yangının kaynak çalışması sırasında oluşan kıvılcımların süngerlere sıçraması ile çıktığı belirlendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yangında zarar gören işletmelere KOSGEB Acil Destek Kredisi ile destek verileceğini açıkladı. Bakanlık'tan yapılan açıklama ile; Bursa'nın İnegöl ilçesinde orman ürünleri fabrikasında çıkan ve aynı kompleks içerisinde bulunan dokuz fabrikaya daha sıçrayan yangında hasar gören işletmeler için KOSGEB Acil Destek Kredisi devreye alınacak. Yangının hasar verdiği tesislerin ihtiyaçlarına yönelik kullanacakları kredilerin kar payı ve faizinin tamamı KOSGEB eliyle karşılanacak. Böylelikle işletmeler ilk 12 ayı ödemesiz olmak üzere toplamda 36 ay taksitli, sıfır faizli kredi kullanabilecek. Kredi başvuru sürecinde teminat sıkıntısı yaşayan işletmelere, Kredi Garanti Fonu da teminat sağlanacak.