USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
08 Ocak 2023 Pazar 19:48

Bursa'nın Köylerinde İstihdam Atağı

Bursa'nın Köylerinde İstihdam Atağı

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından uygulamaya konulan Köy Yaşam Merkezleri kapsamında Bursa’da oluşturulan merkezler, köylerin adeta kültür merkezleri oldu.

Türkiye genelinde kullanılmayan köy okulu binaları, MEB tarafından başlatılan 'Köy Yaşam Merkezleri' projesiyle ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane; matematik, doğa, bilim ve tasarım gibi farklı alanda hizmet veren atölyelerle gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürüldü. Bu kapsamda Bursa’da oluşturularak öğrencilerin ve köy halkının hizmetine sunulan köy yaşam merkezleri, köylerin adeta kültür merkezleri oldu.

İSTİHDAM ODAKLI KURSLAR DÜZENLENİYOR

Köy Yaşam Merkezi projesinin tüm ilçe ve köylerde büyük bir teveccühle karşılandığını ifade eden Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür; “Sayın Bakanımız bu alanların özellikle yaşamasını,  geleneksel kültürümüzün devamlılığı ve çocuklarımızın yetişmesi açısından önemli gördü ve Türkiye'de böyle bir hareket başladı. Bundan dolayı Sayın Bakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Buradaki amaç köylerimizde kullanılmayan okulları bir şekilde eğitim kurumu veya farklı ihtiyaçlara karşılık aktif olarak kullanabilmek. Köy Yaşam Merkezlerimiz adeta yaşayan bir şehre dönüştü ve kültür merkezi oldu. Öğrencilerimizin ve köy halkımızın istek ve ihtiyaçları doğrultusunda her konuda hizmet veriyor. Bu merkezlerde eğitimlerin yanı sıra halk eğitimi merkezlerimiz tarafından açılan istihdam odaklı kurslarla çok güzel bir üretim ve satış hareketliliği de var" dedi. Bursa'da oluşturulan Köy Yaşam Merkezlerinde gerçekleştirilen faaliyetlere katılan vatandaşlardan olumlu geri dönüşler alındığını belirten Serkan Gür; “Kursiyerlerimiz bu merkezlerimizde açılan kurslarımızla hem öğreniyor, hem üretiyor hem de satış yaparak aile bütçelerine de katkı sağlıyor. Şu an itibariyle 61 adet Köy Yaşam Merkezimiz bulunuyor. Hedefimiz, bu merkezlerimizin sayısını 79'a çıkarmak” ifadelerini kullandı.