USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
01 Ağustos 2023 Salı 09:17

Bursa'nın Turizmi Masaya Yatırıldı

Bursa'nın Turizmi Masaya Yatırıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın başkanlığında yapılan ‘Turizm İstişare Toplantısı’nda Bursa turizmi masaya yatırıldı.

50'den Fazla Fuara Katıldık

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş; Bursa’nın tarihi, kaplıcaları, denizi, sanayisi, tarımı, doğası ve turizmi ile öne çıkan bir şehir olduğunu belirterek “20 ülkede 50’den fazla fuara katılarak, 15 ülkede ‘ikili görüşmeler’ gerçekleştirerek, 22 ülkeden Bursa’mıza davet ettiğimiz turizm profesyonellerine yönelik tanıtım gezileri düzenledik. 23-25 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlediğimiz Bursa Gastronomi Festivali’ne hem Türkiye’den, hem de yurt dışından gıda üzerine çalışan pek çok firma katıldı. Ayrıca 400 binin üzerinde vatandaşımız da festival boyunca düzenlediğimiz etkinliklere adeta akın etti. Aynı motivasyonla çalışmalarını sürdürdüğümüz 2. Bursa Gastronomi Festivali’mizi 15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Geçen seneye nazaran daha da coşkulu geçeceğine yürekten inanıyorum. Bu organizasyon benim veya Büyükşehir Belediyesi’nin değil, Bursa’nın organizasyonu. Ne kadar çok sahip çıkarsak, ne kadar elimizi taşın altına koyarsak, şehir olarak ciddi kazanç sağlarız.” dedi.

 

'Her Zaman Sektörün Yanındayız'

AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen de özellikle pandemi koşullarında en fazla zorluk çeken sektörlerin başında turizmin geldiğini hatırlattı. Zor günlerin artık geride kaldığını belirten Özen, 2022 yılında turizm gelirlerinin yüzde 53.4 arttırılarak 46 milyar dolara ulaştığını ve yaklaşık 51 milyon turistin ağırlandığını söyledi. 2023’ün ilk 6 ayında ise turist sayısının yüzde 17.5 artışla 22 milyon 945 bine çıktığını, gelirlerin ise yüzde 27 artışla 21.7 milyar dolara ulaştığını belirten Özen, “Ülke olarak bu anlamda önemli kazanım yolundayız. Bursa olarak bu pazardan daha fazla pay almayı arzuluyoruz. Bu çerçevede toplantıyı önemsiyorum. Dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yaşıyoruz. Turizm sektöründe senelerdir istediğimiz seviyede olamadık. Siyasiler olarak her zaman sektörün yanındayız.” dedi.

 

'Yol Haritasını İstişare İle Yapmalıyız'

Bursa Valisi Yakup Canbolat da “Kamu sektörünün ön açıcı faaliyetlerde ve yatırımlarda bulunması gerekiyor. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler ve merkezi hükümet çalışmalarına hız verdi. Bursa için turizm öncelikli hale geliyor. Yeni kurulan Uludağ Alan Başkanlığı’nın da bölgeye yeni motivasyon getireceğine inanıyorum. Özel sektör de artık turizmi öncelikli hale getirmeli. Bursa’nın gündemine turizmi yerleştirmeliyiz. Yol haritasını da istişare ederek ortaya koymalıyız. Bursa için turizm anlamında ortadaki rakamlar gülünç. Bu rakamların onlarca katını ağırlayabilecek zenginliklere sahibiz.” diye konuştu.

Toplantıya; Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Abidin Şakir Özen ile aynı zamanda Bursa SKAL Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı olan  Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Divan Katibi Gülçin Güleç de katıldı.