USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
28 Ekim 2022 Cuma 14:59

Bursa'yı Dünya Üretim Merkezi Yapacak

Bursa'yı Dünya Üretim Merkezi Yapacak

Türkiye'nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) ismiyle üretilecek yerli ve milli otomobil, Cumhuriyetimizin 99’uncu kuruluş yıldönümünde, yarın battan iniyor. TOGG sayesinde dünyanın rekabetçi bir Türk markasıyla tanışacağı, yerli otomobil üretimi açısından ülkemiz için çok önemli bir gün…

Bu denli önemli bir gelişmenin temellerinin atıldığı şehrin Bursa olması, bizim adımıza ayrı bir gurur vericidir. Tıpkı 2019 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gebze Yazılım Vadisi'nde düzenlenen törende Türkiye'yi dünya markası yapacak yerli otomobilin üretileceği şehri Bursa olarak açıkladığında gururlandığımız gün gibi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş dünyasına “Türkiye'nin kendi otomobilini yapacak babayiğitler arıyoruz” şeklinde çağrı yapınca başta muhalefet parti liderleri, Erdoğan’ın çağrısını ti’ye alan açıklamalarda bulunmuşlardı.

Ama gerçekler, hiç de öyle değildi. Takvimler, 18 Temmuz 2020'yi gösterdiğinde fabrikanın temelleri atıldı. İki yıl sonra da Cumhuriyetimizin 99’uncu yılını kutladığımız 29 Ekim 2022 tarihi için geri sayım tamamlandı ve hem yerli, hem de milli ilk otomobilimizin banttan inerek seri üretime geçişine başlanıyor.

Hedef, geleceğin otomotiv sanayisinde elektrikli ve bağlantılı ticari araçlarda en büyük üretim merkezinin Türkiye olmasıyla birlikte önümüzdeki 10 yılda Avrupa'da lider konumda, dünyada ise ilk 5'te olmaktır.

Bu gelişmeler bir yandan devam ederken diğer yandan da üretimine başlanan elektrikli araçların şarj alt yapıları konusuna çalışmalar sürüyor. Böylelikle Türkiye, sadece elektrikli otomobil üretmeyecek aynı zamanda mobilite çözümleri de sunacak.

Yerli otomobilin Bursa'da üretilmesiyle 60 yıldır ülkemiz otomotiv endüstrisinin gelişiminde lokomotif oluşturan Bursa, otomotiv endüstrisinde yaşanan büyük dönüşüm neticesinde elektrikli ve yazılım ağırlıklı yeni araç teknolojisinde de ülkemizin üretim merkezi konumunda yer alacaktır.

Tüm bu yatırımlar neticesinde bugün için 30 milyar dolar bandında seyreden otomotiv ihracatının 40 milyar dolar bandına yükselmesi öngörülüyor.

Gelişmeler de gösteriyor ki Bursa'mız, otomotiv endüstrisinin dünya çapındaki üretim merkezlerinden biri konumuna gelmiştir. Velhasıl, Türkiye'nin 60 yıl önce 'devrim' ile başlayan yerli otomobil hayali gerçeğe dönüşmüştür.

160 adet robot üretime katılırken tesis 2030 yılına kadar yıllık 175 bin adet üretim kapasitesine ulaşacak. Bununla birlikte ilk etapta 4 bin 350 kişi istihdam edilecek.
Dolayısıyla ve de kısacası TOGG, bir otomobilden çok daha fazlasıdır. 

Yazarın Diğer Yazıları