USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
10 Mart 2022 Perşembe 10:40

Bursa’da Yazılım Mutfağı Açıldı

Bursa’da Yazılım Mutfağı Açıldı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanesi, yazılım konusunda kendisini geliştirmek isteyen öğrenciler için oluşturduğu ‘Yazılım Mutfağı’ hizmetini kullanıcıların erişimine açarak bu alanda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

PERSONEL DE YARARLANACAK


Yazılım eğitimi alan veya yazılım konusunda kendini geliştirmek isteyenler için Kütüphane bünyesinde ‘Yazılım Mutfağı’ adıyla bir birim oluşturuldu. Birimin açılış törenine Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Doğangün, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Hasan Arslan, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Rektör Kılavuz, teknoloji sayesinde artık bilgiye daha hızlı ulaşılabildiğini belirterek “Modern dünyanın olmazsa olmazları arasında bulunan başlıca konulardan birisi de yazılım ve programlama alanlarıdır. Bizler de üniversite olarak mühendislik veya benzeri alanlarda eğitim gören, başka bir alanda eğitimini sürdüren ancak yazılım konusunda kendisini geliştirmek isteyenler için Daire Başkanlığı’nın da yönlendirmeleriyle Yazılım Mutfağı projesini hayata geçirdik. Öncelikle öğrencilerimizin bu hizmetten en iyi derecede yararlanacaklarına inanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

BUÜ’YE AİT LİSANSLI PROGRAMLAR KULLANILIYOR


Yazılım Mutfağı projesi hakkında bilgi veren Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Hasan Arslan ise birimin hafta içi 08:00 ile 16:45 saatleri arası hizmet vermeye başladığını aktardı. Yazılım Mutfağı’ndan yararlanmak isteyen kullanıcıların Daire Başkanlığı tarafından geliştirilen randevu sistemine kayıt olmaları gerektiğine işaret eden Hasan Arslan; “Yazılım Mutfağında bulunan yüksek donanımlı 7 bilgisayar ile en güncel yazılım kitapları kullanıcıların istifadesine sunduk. Burada sadece Bursa Uludağ Üniversitesi adına kayıtlı lisanslı programları kullanıyoruz” dedi.