USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
19 Ağustos 2022 Cuma 09:49

Bursa’daki Üniversiteler Ne Kadar Doldu?

Bursa’daki Üniversiteler Ne Kadar Doldu?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Mudanya Üniversitesi’nin bölümlerine öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

 

BUÜ’NÜN DOLULUK ORANI YÜZDE 99,8

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), ÖSYM tarafından ilan edilen 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre önlisans programlarında yüzde 100, lisans programlarında da yüzde 99,6 yerleşme oranlarına ulaştı. Üniversitenin ortalama doluluk oranı ise yüzde 99,8 oldu. Yoğun ilgiden dolayı büyük bir memnuiyet duyduklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, “Üniversitemizi tercih eden tüm öğrencilerimize müteşekkiriz. Bursa Uludağ Üniversitesi ailesinin yeni üyeleri oldunuz. Her birinize ayrı ayrı ‘Hoş geldiniz’ diyorum. Üniversitemize değer katacaksınız. Gelecek hedeflerinize bizimle yürüyeceksiniz. Bizler de bu amaç doğrultusunda daima en iyisi için çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

 

BTÜ’NÜN KONTENJANLARININ YÜZDE 99,9’U DOLDU

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yerleştirme Sonuçları açıklandı. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) verilerine göre; yerleştirme sürecinde puanı hesaplanan yaklaşık 2 milyon 900 bini aşan sayıdaki aday arasından, 850 bini üniversitelere yerleşti. Aynı verilere göre yükseköğretim kurumlarının kontenjanlarının yüzde 99’un dolduğu da yer aldı. Bu yıl, YKS tarihinde görülen en yüksek doluluk oranı ile üniversitelere yerleştirme rekoru kırılırken, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) de elde ettiği yerleştirme başarı oranı ile ortalamanın üzerindeki yerini aldı. 2022 yılı YKS Yerleştirme Sonuçlarına göre BTÜ’nün tüm bölümlerindeki kontenjanlarının yüzde 99,9’u doldu. 

 

MUDANYA ÜNİVERSİTESİ YÜZDE 100 DOLULUK ELDE ETTİ

Bursa’nın tek vakıf üniversitesi Mudanya Üniversitesi ise YÖK tarafından verilen kontenjanlarını doldurdu. Mudanya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Gıyasettin Bingöl, “Lisans programlarında Endüstri Mühendisliği, Psikoloji ve Hemşirelik Bölümünde kontenjanlarımızın yüzde 100’ü doldu. Yine Meslek Yüksek Okulumuzun İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Fizyoterapi ve Anestezi programlarında da yüzde 100 doluluk oranını yakaladık. Yani YÖK’ün bize verdiği 290 öğrenci kontenjanımızın tamamını doldurduk. Üniversitemizin ayrıca 290 yabancı öğrenci kontenjanı da bulunuyor. Yabancı öğrencilerin de tercihinin Mudanya Üniversitesi olacağına inanıyorum” değerlendirmesini yaptı.