USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
02 Eylül 2021 Perşembe 15:30

BURSA’DAN DÜNYANIN BAŞINA İCAT ÇIKARACAKLAR

BURSA’DAN DÜNYANIN BAŞINA İCAT ÇIKARACAKLAR

Kentimiz geleceğin teknolojilerini geliştirme adına çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bu hafta İstanbul'da başlayan TEKNOFEST'in en prestijli ayağı olan İnsansız Hava Araçları Yarışması'na Bursa ev sahipliği yapacak.6-18 Eylül tarihlerinde Yunuseli Havaalanı'nda yapılacak Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışmasına başvuruda bulunan 679 takım arasından 190 takım finale kalmış durumda.

TÜBİTAK yürütücülüğünde bu yıl ikinci kez düzenlenen Liselerarası İnsansız Hava Araçları Yarışmasına ise 810 takım başvuru yaptı ve 138 takım finalde yarışmaya hak kazandı.

TEKNOFEST kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenecek olan Savaşan İHA Yarışması 5-9 Eylül, Uluslararası İHA Yarışması ve Liselerarası İHA Yarışması ise 13-18 Eylül tarihleri arasında Bursa Yunuseli Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

Konunun içeriğinin daha net anlaşılabilmesi için önce TEKNOFEST'in açılımını aktaralım.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali.

2017 yılında hayata geçen ve Türkiye’nin milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini temel hedefi olarak benimseyen Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye'nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen yarışma ve etkinliklerin genel adıdır.

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kullanılmak üzere milli ve yerli araç gereçlerle yapılan çalışmalarda önemli bir konuma gelen İnsansız Hava Araçlarımızın (İHA) mucitleri bu uğurda kafa yoran gençlerimizdir.

Demek ki, gençlerimize fırsat ve imkan verildiğinde dünyada fark yaratacak yenilikleri ülkemizde de üretebildikleri gerçeğidir. 

İHA konusundaki farkındalığı artırmak ve yaygınlaştırmak, bu alandaki teknolojik gelişmeleri izlemek ve bu gelişmelere katkı sağlamak, katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmalara ilgi her geçen yıl artıyor.

Yarışmalara üniversitelerin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri katılıyor. TEKNOFEST 2021 kapsamında, lise ve üniversite öğrencileri ile mezunların katıldığı Savaşan İnsansız Hava Araçları Yarışmasına 392 takım başvuru yaparken, başvuran takımlar arasından 42’si finale kalmaya hak kazanmış durumda.

Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışmasına başvuruda bulunan 679 takım arasından 190 takım finale kaldı.

Yarışmalar kapsamında üç farklı kategorideki tasarım raporlarının değerlendirilmesi sonucunda başarılı olan takımlar, İHA’larını geliştirebilmek amacıyla hazırlık desteği alıyor.

Detaylı tasarım raporu ve detaylı tasarım videosu değerlendirmesinde başarılı olan takımlara yarışmalarda yer alabilmeleri için katılım desteği de veriliyor.

Yarışma kapsamında takımlardan iki farklı uçuş görevini yerine getirmeleri isteniyor.

Takımların uçaklarının manevra kabiliyetleri test edilerek belirli ağırlıktaki yükü önceden belirlenen alana bırakmaları gerekiyor.

Savaşan İnsansız Hava Araçları Yarışması ise Sabit Kanat ve Döner Kanat olmak üzere iki kategoriden oluşuyor. Yarışma kapsamında İHA’lar arası hava-hava muharebe senaryosunun kontrollü bir ortamda oluşturulmasıyla gençlerin bu alanda deneyim kazanarak becerilerini geliştirmeleri amaçlanıyor.

Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında takımların İHA’larının parçalarını yerli olarak tasarlaması şartıyla her iki kategoride toplam 60 bin TL değerinde Yerlilik Ödülleri dağıtılacak.
Ayrıca her bir kategoride birinci olan yarışmacılar Özel Ödülün de sahibi olacak. Uluslararası İHA Yarışması Serbest Görev kategorisinde ise 200 bin TL değerinde altın ve gümüş performans ödülleri yarışmacıları bekliyor.

Kentimiz de ilk düzenlenecek böylesi bir yarışmayı çok iddialı hazırlanan Bursa Teknik Üniversitesi'nin derece yapmasını izlemek şimdiden insanı heyecanlandırdığı kadar gururlandırıyor doğrusu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

Yazarın Diğer Yazıları