USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
15 Mayıs 2023 Pazartesi 10:19

BUTTİM'in Avantajları Belarus'u Cezbediyor

BUTTİM'in Avantajları Belarus'u Cezbediyor

Bursa’nın tekstil ve ticaret merkezi BUTTİM’i ziyaret eden Belarus heyeti ile iş birliği için ilk adımlar atıldı. İki ülke firmaları, BUTTİM’de yapılacak organizasyonla iş birliği için masaya oturacak.

 

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Victor Rybak ve beraberindeki dış ticaret heyeti, Bursa Uluslararası Tekstil ve Ticaret Merkezi’ni (BUTTİM) ziyaret etti. BUTTİM’in ticaret hacmi ve iş birliği fırsatları hakkında bilgi alan heyet ile yapılan görüşmede iki ülke arasında ikili iş görüşmelerinin gerçekleşmesi kararlaştırıldı.

 

“AMACIMIZ SADECE MAL ALIP SATMAK DEĞİL”

Hem BUTTİM’in, hem de Belarus’un ticaret hacimleri doğrultusunda önemli ortaklaşa çalışmaların hayata geçirilebileceğini kaydeden BUTTİM Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Şengül, “Amacımız, iki ülke arasında ortak iş birliği yapılacak alanları saptayarak buralara yönelik yatırım yapmak. Sırf mal alıp satmak amacında değiliz. Bir sonraki aşamada da Belarus’tan alım heyetleri ile Ticaret Merkezimizde ikili iş görüşmeleri gerçekleştirerek firmalarımıza, ülkemizin ihracatına katkı sağlamak istiyoruz. Tanışma amaçlı bu ziyareti iyi değerlendirerek iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağız.” dedi. BUTTİM’in sadece tekstil odaklı bir merkez olmadığını da vurgulayan Şengül, “Mobilyadan, perdeye, iğneden ipliğe, kimya ve otomotiv gibi birçok alanda hizmet veren BUTTİM büyük fırsatlara kapı aralıyor. Bu iş birliği sayesinde 500 bin dolar olan Belarus ile ihracat hacmimizi daha da artıracağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

“İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİ DAHA DA GELİŞECEK”

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Victor Rybak ise, “BUTTİM Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Şengül ev sahipliğinde çok iyi ağırlandık. Başta tekstil olmak üzere birçok alanda ülkemizdeki iş insanlarımıza katkı sağlayacak çalışmaları birlikte hayata geçirmeyi arzuluyoruz. Bir sonraki adımı ikili iş görüşmeleri ile taçlandıracağımız bu ziyaretin iki ülke ilişkilerine de önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. BUTTİM Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Şengül ve Denetim Kurulu üyesi Oktay Arslan’ın eşlik ettiği ziyarette, ticaret merkezinin faaliyetleri hakkında bilgi verildi, iş birliği fırsatları hakkında istişarede bulunuldu.