USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
02 Kasım 2023 Perşembe 13:26

Büyükşehir'den Yalın Yönetim Uygulaması

Büyükşehir'den Yalın Yönetim Uygulaması

Türkiye’de ilk kez belediyelerde yalın yönetim uygulamasını hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) iş birliğinde düzenlenen Yalın Belediyecilik Sempozyumu düzenlendi.

 

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) iş birliğinde düzenlenen Yalın Belediyecilik Sempozyumu’nda, TOGG CEO’su Gürcan Karakaş ‘kullanıcı odaklı değer üretimi’ konu başlıklı bir sunum yaptı. Yalın uygulamaları belediyeler arasında ilk kez Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı gibi TOGG’un da kendi alanında birçok ilke imza attığını kaydeden Karakaş, “Yenilikler alışkanlıklarımızı değiştirirken kullanıcıların hayatlarını da değiştiriyor. Böyle olunca bazı sektörler derinden etkileniyor. Nesnelerin internetiyle, teknolojinin gelişmesiyle, temiz enerji çözümlerinin yaygınlaşmasıyla klasik otomobil dünyasının teknolojileri kökünden değişiyor. Bunun farkına varan devletler ve kurumlar kendi şirketlerine avantaj sağlamak için mevzuatlarını değiştiriyor. Ülkemiz de bu konuda oldukça ileride. Bunun sonucunda otomobil dünyasında yaşam alanları zincirleri iç içe geçiyor.” diye konuştu.

 

“4 Teker Üzerinde Giden Bilgisayar”

Yaptıkları tasarımın bir otomobil tasarımı değil, 4 teker üzerinde giden bilgisayar tasarımı olduğunu vurgulayan Karakaş, Avrupa’da bile birçok üreticinin TOGG’un aşamasına yetişemediğini söyledi. Yeni nesil teknoloji şirketlerinin ve yeni nesil otomobil üreticilerinin kullanıcıyla doğrudan bağ kurmak istediğini hatırlatan Karakaş, şuan için 8 tane mobil deneyim merkezi oluşturduklarını, 32 noktada servis hizmeti verdiklerini ve 10 tane de mobil servislerinin bulunduğunu dile getirdi. Karakaş, “İlk günden itibaren kendi modülümüzü, kendi bataryamızı üretiyoruz. 2026’dan itibaren yeni nesil hücreleri de üretmeye başlayacağız. Buna sahipseniz menzili, şarj hızını ve her şeyi değiştirebilirsiniz. Fikri mülkiyetine sahip olmak bu yüzden sizi özgün ve hür kılıyor. Gemlik kampüsümüz Avrupa’nın en temiz boyahanesine sahip. Başka kirleten bir şey de olmadığı için Avrupa’nın en temiz tesisi şuan Bursa’da. Bunu önemsiyoruz. Bunun yanında doğuştan sıfır emisyona sahip araçtan bahsediyoruz. Tüm tedarikçilerimizle birlikte 2035’te karbon nötr olma hedefini belirledik.” dedi.

 

“177 Bin 467 Adet Ön Sipariş Aldık”

Dijital dünyanın insan hayatının her anında olduğu için otomobil içerisinde de olması beklendiğini ifade eden Karakaş, “Biz yola çıktığımız ilk andan itibaren ‘Bir otomobilden fazlası’ diyerek, akıllı cihaz olarak tanımlayarak hareket ettik. İlk hedefimiz, küresel boyutta rekabet edebilir teknoloji markası olabilmekti. TOGG logosunu da bu hedefle tasarladık. Logodaki iki ok, doğu kültürüyle batı kültürünün en iyi yönlerini birleştirip teknolojiyi insanın etrafında buluşturmak olarak tanımlayabiliriz. Bir diğer hedefimiz ise cihazdan ziyade bir mobilite eko sistemi kurgulamaktı. Yeni nesil teknolojilerde ne uygulanması gerekiyorsa tüm istenenleri sırasıyla yaptık. 100’e yakın testten geçmemiz gerekti. Testleri tamamladıktan sonra ön satışa çıktık. Beklediğimizin üzerinde bir ilgi gördük. Bu sene üretim kapasitemizi 20 bin olarak belirlemiştik. 177 bin 467 adet ön sipariş aldık. Bunu alınca ilk olarak ‘Ne yapacağız’ dedik. Bizler bu rakamlara 4-5 sene sonra ulaşmayı bekliyorduk. Bu teveccüh karşısında çok mutlu olduk. Neticede kura çektik. 2024 yılının üretim adetlerini hemen arttırmaya başladık. Kademeli olarak da üretimi arttırıyoruz. Günde 280 adet üretim kapasitesine ulaşmış olduk. İkinci vardiyaya da geçtik. Şuan 9 ülkeden 3600’ün üzerinde çalışanımız var. Ortalama 10 buçuk yıl deneyim var” dedi.

 

“Yalın Yönetim, Şehirleri Geleceğe Taşıyacak”

TBB Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu üyesi Hayri Baraçlı da ‘Açığa çıkmamış ihtiyaçların yönetimi’ konu başlıklı sunum yaptı. Belediyelerin veya işletmelerin insan vücuduna çok benzediğini söyleyen Hayri Baraçlı, kronik ağrıları ortadan kaldırabilmek için gerekli tedbirlerin alındığı gibi belediye ve işletmeleri de iyileştirebilmek için gerekli adımların atılması gerektiğini anlattı. Baraçlı, “Etkinlik doğru işleri yapmak, verimlilik ise işleri doğru yapmaktır. Doğru işleri doğru şekilde yapabilen yerel yönetim, esasında vatandaş memnuniyetini de ön planda tutmuş oluyor. Bütünsel iyileştirmeyi hedefleyen yalın yönetim kavramı,  şehirleri de geleceğe taşıyacak. Sağlıklı kentler oluşturmada hızlı çözümleri yalın yönetimle elde edebiliriz. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyelerimiz de yalın belediyecilik çalışmalarını hızlı bir şekilde arttırarak devam ettiriyor. Kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Sunumun ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile TBB ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz tarafından Hayri Baraçlı ve Gürcan Karakaş’a günün anısına plaket takdim edildi.