USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
27 Ocak 2021 Çarşamba 15:33

Çağrılara dönüş gecikmedi

Çağrılara dönüş gecikmedi

Korona ile birlikte dünya ekonomisinde sıkıntı yaşanırken, bu süreçte en çok sıkıntı çeken sektörlerin başında yeme içme sektörü geliyor.

 

Sektörde artık bıçak kemiğe dayandı.

 

Vergilerde yapılan ertelemeler, krediler de durumlarına çare olmuyor.

 

Çünkü kazanamıyorlar ve dolasıyla da ne çalışanların ücretlerini ödeyebiliyorlar ne de ertelenen vergi ya da kredileri ödeyebiliyorlar.

 

Bu çığlık Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Nilüfer Çevikel ve Türkiye Genç

 

İşadamları Derneği Bursa Şube Başkanı Ersoy Tabaklar'ın açıklamaları ile ses oldu.

 

"Başta lokantalar olmak üzere faaliyetleri kısıtlanan tüm iş yerlerinin de bu kapsama alınmasını, HES kodu ile açılmasını istiyoruz" özetinde yapılan açıklamalar ard arda geldi.

 

Dün yapılan açıklamaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün bir açıklama yaparak, lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlere destek ödemesi yapılacağını kaydetti.
Açıklamada;

 

- Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan ve 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız.

 

- Cirosu 2020'de yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelere 2 bin liradan az, 40 bin liradan fazla olmamak üzere ciro kaybının yüzde 3'ü kadar ödeme yapacağız.

 

- Doğrudan esnaf ve kira desteği ödemeleri kapsamında, 3 ay süre ile aylık 1000 lira esnaf desteği, büyükşehirlerde 750 lira, diğer illerde 500 lira kira desteği yapmaya devam edeceğiz. Faaliyetlerine ara verilen mükelleflerimizin vergilerini erteledik." ifadelerine yer verildi.

 

Ümidimiz en kısa zamanda koronanın hayatımızdan gitmesi ve eski düzenimize kavuşmak.

 

Fakat böyle güçlü kuruluşların üyelerinin yanında yer alması gerçekten önemli.

 

Bugün de gördük ki, sessiz çığlıkların sesi olmak, sonuç veriyor.

 

Bundan sonraki süreçte en kısa zamanda bu desteklerin hayata geçirilmesine kalıyor iş.

 

 

 

 

 

.............

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

Yazarın Diğer Yazıları